Vasakpartei on nõus, et Löfven jätkab Rootsi peaministrina

Foto: EPA/Scanpix

Rootsi Vasakpartei juht Jonas Sjöstedt teatas kolmapäeval, et tema erakonnal pole kavas takistada sotsiaaldemokraatide juhi Stefan Löfveni jätkamist peaministrina. Vasakpartei esimehe teade tähendab sisuliselt seda, et Rootsi saab pärast septembris toimunud parlamendivalimisi lõpuks valitsuse.

Valitsusse kuuluksid jätkuvalt sotsiaaldemokraadid ja rohelised ning parlamendis toetaksid neid seni paremtsentristlikusse allianssi kuulunud Keskpartei ja Liberaalne Rahvapartei, vahendas Yle.

Loodaval vähemusvalitsusel oleks koos Keskpartei ja liberaalide toetusega 349-kohalises parlamendis 167 kohta ehk enamusest jääks puudu kaheksa mandaati. Vasakpartei aga on nüüd lubanud hääletada erapooletuks jäämise poolt, mis tähendab, et uue valitsuse vastu hääletajatel ei oleks parlamendienamust.

Oluline on nimelt see, et reeglite kohaselt ei saa peaministriks see kandidaat, kelle vastu hääletab parlamendi enamus. Vähemusvalitsused ei ole Rootsi poliitikas viimasel ajal haruldased, ka senine valitsus on olnud vähemusvalitsus.

Sjöstedt teatas Vasakpartei otsusest pärast kohtumist parlamendi spiikri Andreas Norléniga.

Sjöstedt põhjendas, et Vasakpartei otsustas leppida Löfveni valitsusega, sest alternatiiviks oleks olnud Rootsi Demokraatide poolt toetatud paremtsentristide vähemusvalitsus. Samas hoiatas ta, et tema partei on endiselt vasakpoolne opositsioonipartei ja erakonna seisukoht võib uue valitsuse tegevusest sõltuvalt muutuda.

Löfveni kui järgmise valitsuse peaministrikandidaadi üle toimub usaldushääletus reedel. Kui Löfven heakskiidu saab, kavatseb ta uue valitsuse koosseisu tutvustada esmaspäeval.

Keskpartei ja Liberaalne Rahvapartei tingimuseks oli, et uue valitsuse tegemisi ei hakkaks mõjutama ei paremäärmusluses süüdistatud Rootsi Demokraadid ega ka vasakäärmusluses süüdistatud Vasakpartei. Ka Keskpartei ja Liberaalne Rahvapartei kavatsevad sarnaselt Vasakparteile usaldushääletuse ajal erapooletuks jääda.

Riksdagi koosseis pärast septembris toimunud valimisi:

Senine valitsuskoalitsioon

* sotsiaaldemokraadid (Sveriges socialdemokratiska arbetareparti ehk SAP) - 100 kohta;

* rohelised (Miljöpartiet de gröna ehk MP) - 16 kohta;

Senist valitsust toetanud jõud

* Vasakpartei (Vänsterpartiet) - 28 kohta;

Paremtsentristide allianss

* Mõõdukas Koalitsioonipartei (Moderata samlingspartiet) - 70 kohta;

 * Keskpartei (Centerpartiet) - 31 kohta;

* Liberaalne Rahvapartei (Folkpartiet liberalerna) - 20 kohta;

* Kristlikud Demokraadid (Kristdemokraterna) - 22 kohta;

Muu opositsioon

* Rootsi Demokraadid (Sverigedemokraterna) - 62 kohta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: