Zimbabwe president naasis rahutuste tõttu kodumaale

Zimbabwe president Emmerson Mnangagwa.
Zimbabwe president Emmerson Mnangagwa. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Zimbabwe president Emmerson Mnangagwa naasis kodumaale, vahendas riigitelevisioon riigipea tagasipöördumist pärast seda, kui ta otsustas üleriigiliste protestide ja sellele järgnenud julgeolekujõudude jõuvõtete tõttu katkestada ringreisi välismaal.

Politsei ja sõdurid alustasid üleriigilist operatsiooni kütusehindade järsust tõusust raevunud meeleavaldajate, aktivistide ja korraldajate vastu eelmisel nädalal.

Vähemalt 12 inimest sai nädala jooksul surma ja 78 haavata, vahendas Zimbabwe Inimõiguste Foorum, mis registreeris üle 240 kallaletungi ja piinamisjuhtumi.

"Ma olen rõõmus, et olukord riigis on rahulik. Meie inimesed peaksid keskenduma oma tööle," lausus Mnangagwa esmaspäeva õhtul pealinna Hararesse saabudes. "Suhtluskanalid on olemas. Me tahame, et Zimbabwe areneks." 

Zimbabwe ülemkohus otsustas esmaspäeval, et riigi julgeolekuministril Owen Ncubel ei olnud voli panna kinni internetti, mida tehti üleriigiliste meeleavalduste taustal möödunud nädalal.

"On saanud väga selgeks, et ministril polnud mingit õigust seda käsku anda," ütles kohtunik Owen Tagu hagi kohta, mille esitasid ajakirjanikud ja inimõigusaktivistid.

Teisipäeva hommikul näisid internet ja sotsiaalmeedia Aafrika riigis tavapäraselt toimivat. 

2017. aasta novembris veteranpresidendilt Robert Mugabelt võimu üle võtnud Mnangagwa taotles ringreisiga Zimbabwele hädavajalikke investeeringuid. 

Ta jõudis enne ringreisi katkestamist külastada Venemaad, Valgevenet, Aserbaidžaani ja Kasahstani. President oli sunnitud ära jätma plaanitud osalemise Davosi maailmamajandusfoorumil Šveitsis. 

Mnangagwa lubas võimule saades riigile uut algust pärast Mugabe 37-aastast valitsemisaega, mida iseloomustasid autoritaarne valitsemine ja majanduslik kollaps. 

Vägivaldsed meeleavaldused algasid 14. jaanuaril pärast seda, kui Mnangagwa teatas bensiinihinna rohkem kui kahekordistamisest riigis, kus kestab krooniline paberraha, kütuse, toidu ja ravimite nappus. 

Zimbabwe president lubas uurida julgeolekujõudude vägivallatsemist

Mnangagwa lubas teisipäeval uurida julgeolekujõudude tegevust pärast protestijate, aktivistide ja korraldajate vägivaldset mahasurumist eelmisel nädalal puhkenud meeleavalduste käigus. 

"Meie julgeolekujõudude vägivald või vääritikäitumine on vastuvõetamatu ja uue Zimbabwe reetmine," kirjutas president Twitteris. "Kaost ja allumatust ei sallita. Üleastumiste suhtes viiakse läbi juurdlus. Kui seda peaks vaja minema, hakkavad pead lendama." 

Esmaspäeva õhtul välisringreisilt kodumaale naasnud Mnangagwa kritiseeris teravalt ka proteste, mida on saatnud ka vandaalitsemine ja rüüstamine. 

"Igaühel on õigus avaldada meelt, kuid see ei olnud rahumeelne protest. Hoolimatu vägivald ja küüniline hävitamine; politseijaoskondade rüüstamine, relvade ja vormirõivaste varastamine; vägivallale õhutamine ja sellega ähvardamine. See ei ole Zimbabwele omane viis," kirjutas Mnangagwa Twitteris. 

ÜRO on teravalt kritiseerinud valitsuse reaktsiooni meeleavaldustele ajal, mil ilmneb üha enam süüdistusi tulistamises, peksmises ning opositsionääride, aktivistide ja tavakodanike vahistamises.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: