Kim võib sõita Vietnami tippkohtumisele rongiga

Kim Jong-un rongisõidul Hiinas 2018. aasta märtsis.
Kim Jong-un rongisõidul Hiinas 2018. aasta märtsis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Põhja-Korea liider Kim Jong-un võib reisida Vietnami tippkohtumisele USA presidendi Donald Trumpiga maitsi, sest üht Põhja-Korea delegatsiooni märgati Hiinat läbiva raudtee võtmekohtades.

Washington ja Pyongyang saatsid Hanois 27.-28. veebruaril toimuvaks tippkohtumist ette valmistama mitu meeskonda, kuid ametnikud keelduvad meeskondade marsruuti täpsustamast.

Üks vietnamlasest allikas, kes on kursis tipptaseme diplomaatiliste kohtumiste korraldamisega, ütles, et mitu Põhja-Korea ametnikku külastasid esmaspäeval Hiina piiriala.

"Põhja-Korea meeskond oli esmaspäeval Lang Soni (linnas). Nad sõitsid sinna Hanoist autoga," lausus anonüümsust palunud allikas.

Jaapani telekanali Asahi TV teatel külastas Põhja-Korea meeskond Hiina piiril asuva linna raudteejaama ning uurisid ka piirkonna teetingimusi.

Kuna Lang Sonis lennujaama pole, siis spekuleeritakse, et Kim võib kohtumisele jõudmiseks teha Hiinat läbiva pika raudtee- või autosõidu. Eelmisele tippkohtumisele Trumpiga sõitis Kim lennukiga, kuid Pekingisse reisib ta tavaliselt soomusrongiga.

Teekond Pyongyangist Hanoisse läbi Pekingi ja Lang Soni on pea 4000 kilomeetrit ning selle läbimine rongiga võib võta üle 60 tunni.

Samas ütles üks allikas Soulis asuvale veebilehele NK News, et raudteesõit võib luua "teel liiga palju probleeme", sest Kimi aeglane rong võib Hiina kiirrongivõrgu segi paisata.

Variantide seas võib olla ka rongisõit Pekingisse ja seal istumine Hanoisse viivale lennukile. 

Põhja-Korea eriesindaja on Trumpi-Kimi tippkohtumise eel teel Hanoisse

Põhja-Korea eriesindaja USA asjus saabus teisipäeval Pekingisse, olles ilmselt teel Vietnami kohtuma oma Ühendriikide ametivennaga enne Donald Trumpi ja Kim Jong-uni teist tippkohtumist, vahendas Lõuna-Korea uudisteagentuur Yonhap.

Kim Hyok-chol saabus Hiina pealinna umbes kell 10 hommikul ning astub tõenäoliselt hiljem päeval Hanoisse suunduva lennuki pardale.

Kolme päeva eest saabus Hanoisse Kim Jong-uni de facto kantseleiülem Kim Chang Son, et arutada USA meeskonnaga protokolli- ja turvaküsimusi. Tippkohtumine ise leiab aset 27.-28. veebruaril.

Kim Hyok-chol ja tema USA kolleeg Stephen Biegun pidasid varem sel kuul kolm päeva kõnelusi Pyongyangis, et uurida teineteise seisukohti tuumadesarmeerimise küsimuses.

Bieguni sõnul olid kõnelused kasulikud, kuid dialoogi on vaja jätkata.  

"Meil on Korea RDV-ga tippkohtumise eel vaja teha veel hulk rasket tööd," märkis Biegun, väljendades veendumust, et mõlemad pooled on pühendunud tõelistele edusammudele.

Ühendriikide välisministeeriumi andmeil keskendusid läbirääkimised Bieguni külaskäigu ajal täielikule tuumadesarmeerimisele, USA ja KRDV suhete muutmisele ja püsiva rahu ülesehitamisele Korea poolsaarel. 

Konkreetsemalt võidi arutada 1950.-53. aasta Korea sõja lõpetamist. Biegun märkis möödunud kuul, et Trump on valmis seda sõda lõpetama.

USA välisministri abi Põhja-Korea asjus on juba Vietnami pealinnas tippkohtumist ette valmistamas. 

Biegun peaks samuti varsti Washingtonist teele asuma, et jätkata kõnelusi Kim Hyok-choliga.

Ekspertide sõnul on Pyongyangi tuumarelvade osas vaja teisel tippkohtumisel konkreetseid tulemusi, et vältida selle nimetamist "tõsielusarjaks". 

Abe palub Trumpil tõstatada Kimiga Põhja-Korea röövitud jaapanlaste teema

Jaapani peaminister Shinzo Abe palub USA presidendil Donald Trumpil tõstatada Põhja-Korea röövitud jaapanlaste teema, kui ta järgmisel nädalal Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga kohtub.

Abe kohtus röövitute pereliikmetega oma ametiruumides enne Trumpiga sel nädalal peetavat telefonikõnet. Trump kohtub Kimiga Vietnamis Hanois 27.-28. veebruaril.

Põhja-Korea agendid röövisid külma sõja ajal hulgaliselt jaapanlasi, et nad aitaksid Pyongyangi spioone välja õpetada. Abe on pikalt üritanud Jaapanis kirgi kütvat teemat lahendada.

Pyongyang on ametlikult tunnistanud 13 jaapanlase röövimist. Neist viis vabastati 2002. aastal ja ülejäänud kaheksa olid Pyongyangi sõnul surnud.

"Telefonitippkohtumise käigus annan president Trumpile ideesid selle küsimuse lahendamise viisidest ja mulle meeldiks, kui ta need edastab esimees Kim Jong-unile," ütles Abe peredele.

"Ma ei lase mööda ühtegi võimalust" seda küsimust lahendada, lisas ta.

Trumpi sõnul arutas ta Põhja-Korea röövitud jaapanlaste küsimust Kimiga ka siis, kui ta eelmisel temaga Singapuris kohtus.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: