Euroopa Komisjon ärgitab EL-i riike lõpetama "kuldviisade" süsteemi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon manitses kolmapäeval liikmesriike tegema lõppu nn kuldviisade süsteemile, mis võib tuua kaasa korruptsiooni ja rahapesu.

Komisjon avaldas raporti, milles soovitatakse liikmesriikidel tungivalt loobuda kombest anda rikastele välisriikide kodanikele - sageli hiinlastele, venelastele või ameeriklastele - investeeringute eest elamisluba või kodakondsus.

"Raportis leitakse, et need skeemid toovad endaga kaasa mitmeid riske julgeoleku, rahapesu või maksudest kõrvalehoidmise näol," ütles ametnik.

Kui liikmesriigid ei karmista oma reegleid ega muutu läbipaistvamaks, on komisjon valmis samme astuma, hoiatatakse dokumendis.

Jõukatele elamisloa või kodakondsuse taotlejatele ei tehta piisavat julgeoleku- ja taustakontrolli, mis välistaks neist lähtuva julgeoleku- ja korruptsiooniohu.

Valitsusvälised organisatsioonid on osutanud riikidele nagu Malta, Küpros ja Bulgaaria, kus antakse rikastele välismaalastele kodakondsus, mis võimaldab neil suuremas osas EL-ist vabalt ringi liikuda. Paljudes riikides saab rikas välisinvestor hõlpsasti elamisloa.

Berliinis tegutsev Transparency International ja Londonis baseeruv Global Witness ütlesid eelmise aasta oktoobris, et EL-i kodakondsusest ja elamisloast on saanud "luksuskaup, mida on võimalik osta".

"Kuldviisaskeemid on olemuselt ahvatlev väljavaade kuritegelikele ja korrumpeerunud isikutele," hoiatavad ühendused raportis "Kuurort Euroopa: pilguheit kuldviisade hämarasse maailma" ("European Getaway: Inside the Murky World of Golden Visas").

Viimase kümne aasta jooksul on EL-i riikides kuldviisaskeemi kasutades antud kodakondsus umbes 6000 ja elamisluba 10 000 inimesele. Vastutasuks on saadud 25 miljardi euro väärtuses välisinvesteeringuid.

Neli EL-i liikmesriiki - Austria, Bulgaaria, Küpros ja Malta - "müüvad" rikastele investoritele passe, veel 12 riiki annab elamisloa.

Kõige rohkem in viisade eest investeeringuid saanud Hispaania, Küpros, Portugal ja Suurbritannia.

Hispaania summa on 976 miljonit eurot aastas, Suurbritannia 498 miljonit.

Need summad peaksid võimud valvsaks tegema, aga seda ei ole juhtunud, öeldakse raportis.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: