Miljoniinvesteeringu eest sai mullu elamisloa kolm inimest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eurod.
Eurod. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Suurinvestori elamisloa eriliigi alusel sai 2018. aastal elamisloa kolm inimest.

2017. aasta algusest jõustunud regulatsiooniga võimaldab välismaalaste seadus anda elamisluba nendele välismaalastele, kes on teinud vähemalt miljoni euro suuruse otseinvesteeringu Eesti äriregistrisse kantud äriühingusse.

Suurinvestoril ei pea olema Eestis tegelikku elukohta ning puudub kohustus Eesti elukoha registreerimiseks rahvastikuregistris.

Suurinvestorite elamisloa eriliik kehtestati eesmärgiga meelitada Eestisse välisinvesteeringuid ning avaldada seeläbi positiivset mõju majandusele.

Investeering peab olema elamisloa kehtivusaja jooksul püsiv. Investeering on püsiv juhul, kui elamisloa kehtivusaja jooksul investeering ei vähene, välja arvatud investeeringu turuhinna kõikumisest tulenevatel põhjustel.

Äriühingut või investeerimisfondi, kuhu tehti elamisloa andmise tingimusena algne investeering, võib elamisloa kehtivusaja jooksul muuta tingimusel, et äriühing investeerib peamiselt Eesti majandusse või investeerimisfondi, mille investeerimispoliitika kohaselt investeeritakse fondi vahendeid peamiselt Eesti äriregistrisse kantud äriühingutesse.

Euroopa Komisjon manitses kolmapäeval liikmesriike tegema lõppu nn kuldviisade süsteemile, mis võib tuua kaasa korruptsiooni ja rahapesu.

Komisjon avaldas raporti, milles soovitatakse liikmesriikidel tungivalt loobuda kombest anda rikastele välisriikide kodanikele - sageli hiinlastele, venelastele või ameeriklastele - investeeringute eest elamisluba või kodakondsus.

Raportis leitakse, et need skeemid toovad endaga kaasa mitmeid riske julgeoleku, rahapesu või maksudest kõrvalehoidmise näol.

Kui liikmesriigid ei karmista oma reegleid ega muutu läbipaistvamaks, on komisjon valmis samme astuma, hoiatatakse dokumendis.

Valitsusvälised organisatsioonid on osutanud riikidele nagu Malta, Küpros ja Bulgaaria, kus antakse rikastele välismaalastele kodakondsus, mis võimaldab neil suuremas osas EL-ist vabalt ringi liikuda. Paljudes riikides saab rikas välisinvestor hõlpsasti elamisloa.

Viimase kümne aasta jooksul on EL-i riikides kuldviisaskeemi kasutades antud kodakondsus umbes 6000 ja elamisluba 10 000 inimesele. Vastutasuks on saadud 25 miljardi euro väärtuses välisinvesteeringuid.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: