Lang: valimisprogrammid tahavad rahvast vägisi õnnelikuks teha

Foto: Priit Mürk/ERR

Reformierakonna veteranpoliitik Rein Lang ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et erakonnad üritavad oma valimisprogrammides rahvast vägisi õnnelikuks teha, Eesti inimene tahab aga ise otsuseid teha.

Lang ütles saates juba esimese asjana, et teda tuleks tutvustada kui endist poliitikut, sest ta ei tegele enam erakonna poliitikaga ja ei kandideeri ka riigikogu valimistel.

Rääkides erakondade valimisprogrammidest ütles Lang, et kõigil on programm, kuidas muuta inimesi õnnelikuks, aga inimesed ei taha et neid vägisi õnnelikuks tehakse. "Vabaduse aade on Eestis oluliselt rohkem juurdunud inimestesse kui Eesti erakonnad seda tajuvad. Inimene on vaba oma otsuseid tegema ise vaba, talle ei ole vaja ette kirjutada ei seaduse, määruse ega juhendiga, mida süüa, mis kell ja mida juua ja mis kell," arvas Lang.

Lang ütles, et praegune valimiskampaania erine suuresti eelmistest valimiskampaaniatest. Ta arvas, et Eesti eksistentsiaalseid probleeme ei ole meil 40 lehekülje jagu, mis on erakondade valimisprogrammide tavapärane pikkus.

"Nende valimiste puhul on positiivne, et maailmavaateline külg on paremini esile tulnud. See on rohkem täpsustatud ja tähtsustatud," ütles Lang.

Saatejuht Toomas Sildami küsimusele, milline on Keskerakonna maailmavaade, vastas Lang, et sotsiaalliberaalne. "Nad sugugi ei näe, muide, tervikuna seda, et riik peab kõike kõigi eest tegema ja õhtul tõmbab teki peale ja hommikul teki maha. Selles osas on nad ikkagi turumajandusliku vaatega erakond. Kindlasti on seal väga tugevalt esil sotsiaalne dimensioon," hindas Lang.

Samuti arvas Lang, et populistlikku elementi on hästi palju, lubades inimestele igasuguseid tasuta asju, näiteks tasuta ühistransporti.

Lang: tasuta lasteaiakohtade lubamine Reformierakonna poolt oli halb üllatus

Reformierakonna maailmavaade on erakonna sisetülide tõttu Langi sõnul lõhenenud.

"Seal on teatud sisemised pinged olemas. Ühel pool vanad liberaalid, kes ütlevad et turumajandus on kõige alus. Nooremad armastavad rääkida riiklikest toetustest," sõnas Lang.

Lang märkis, et ebameeldiv üllatus tema jaoks oli tasuta lasteaiakohtade lubamine Reformierakonna poolt. "Juba sõna tasuta on vale. Ükski asi pole tasuta," ütles ta.

"Arvestades, et Eestil maavarasid ei ole, mis on tasuta asjade andmise alus, siis ikkagi kuskilt peab see raha tulema ja keegi peab selle kinni maksma," ütles Lang.

See viib Langi sõnul selleni, et tehakse tohutu hulk otsuseid, millega lubatakse parandada heaolu, aga kui selle tarbeks ei ole kuskilt raha võtta, võib see viia lõpuks riigi kriisi.

Lang on veendunud, et ühel hetkel keeratakse tasuta ühistransport riigis tagasi. "See, et on suuremas linnas mingi osa ühistranspordist tasuta - see ei tundu ka mulle väga jabur. Mitte kõik liinid, nii nagu Tallinn tegi, aga mingis osas võib ühistransport olla tasuta küll. Aga selle laiendamine riigile tervikuna on minu jaoks lihtsalt koomiline," arvas Lang.

Rein Lang veebisaates "Otse uudistemajast". Fotod: Priit Mürk/ERR

Langi sõnul oleks võinud Reformierakond opositsioonis paremini hakkama saada ja omavahel mitte tülitseda.

Kaja Kallase erakonna etteotsa tuleku kohta ütles Lang, et mingite otsuste tegemisel peab veenduma, et selle tulemusena lähevad asjad paremaks ning ette tuleb näha mitu käiku. "Seekord niimoodi ei olnud, et oleks ette nähtud ja pigem klaariti siin omavahelisi arveid. See kõik on väga mage," sõnas Lang.

"Reformierakonna suur probleem nendel valimistel on saada 12 000 enda erakonna liiget saada hääletama oma enda erakonna poolt tänu justnimelt sellele sisemisele tulistamisele," ütles Lang veel.

Valimiste kuldmedali jagavad Keskerakond ja Reformierakond

Valimiste võimalikest võitjatest rääkides arvas Lang, et kuldmedali jagavad omavahel Reformierakond ja Keskerakond.

Rein Lang tunnistas, et tegi vea, kui andis 2015. aastal Taavi Rõivasele volituse pidada läbirääkimisi valimised kaotanud erakondade sotsiaaldemokraatide ja IRL-iga. "Ma tunnistan, et ma tegin suure vea," ütles Lang.

Langi sõnul peaks valitsuskoalitsiooni moodustamisel arvestama eelkõige rahvalt saadud hääli ja koostöö välistamised ei ole mõistlik lähenemine.

Eesti 200 kohta ennustas ta, et nad saavad üle künnise ja neist saab riigikogus tugeva häälega jõud.

Poliitikasse oleks vaja uusi nägusid

Valimistega seonduva kohta ütles Lang veel, et ta ei mõista välireklaami keelu mõtet ning arvas, et valimistel kandideerija kautsjon vabariigi valimiskomisjonile võiks olla väiksem. Üldse arvas ta, et poliitikas võiks näha rohkem uusi nägusid.

"Mina küll ei tahaks, et Eesti riigikogu kujuneb ühtede ja samade nägude mängumaaks. Ja ma toetan, et üle kahe kooseisu järjest ei saakski riigikogus istuda," ütles ta.

See on Langi sõnul vajalik selleks, et ei kujuneks välja saadikuid, kes istuvad kogu oma töise elu riigikogus. "Nad võivad olla [selle tulemusena] professionaalsemad parlamendipoliitikud, aga kindlasti minetavad nad omaenda professionaalsuse, juhul kui nad on mingi eluala esindajad," arvas Lang.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: