Piltuudis: Ivari Padarist teavitav uunikum Võru kesklinnas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Võru kesklinnas pargib sotside esinumber Võru-, Valga- ja Põlvamaal Ivari Padar oma uunikumautot, mida ehib poliitiku näopilt ja sotsiaaldemokraatliku erakonna kunagise kujundusega logo. Kuna plakatil pole Padari kandidaadinumbrit ega üleskutset valida, pole tegemist praegu keelatud valimiste välireklaamiga. Mehe enda sõnul annab ta lihtsalt teada, et on kohal.

Poliitiline välireklaam on kolmapäevast saadik keelatud, mistõttu torkas plakatiga auto mitmele võrulasele silma kui võimalik seadusrikkamine. Seda Padari teguviis pole, ent tekitab siiski küsimuse lubatu ja lubamatu piiril kõndimisest.

Pärimisele, mida Padar taolise plakatiga öelda tahab, kostis kogenud poliitik: "Igal juhul, et Ivari Padar on kohal. Saage tuttavaks, see on Ivari Padari auto. Võru inimesed seda kõik teavad, tegemist on tuntud vanasõidukiga." Välireklaamikeelust möödahiilimisena selline teguviis Padarile ei tundu. "Absoluutselt mitte. See on minu auto ja minu auto peal võib olla kõik see, mis minu auto peal on lubatud olla."

Kui kauaks 1959. aastal välja lastud sõjaväe veoauto GAZ-63 koos Padari nime, pildi ja sotsiaaldemokraatide tunnusmärgiga Võru peatänava ringiristmiku äärde seisma jääb, ei osanud poliitik öelda.

Kinnitades, et tema aktsioon ei ole valimisreklaam, möönis Padar siiski, et praegune välireklaami keeld valimiste eel ei ole mõistlik. "See on jabur, kõik need motiivid, mis tal omal ajal olid, kui see Res Publica ajal töösse võeti. Selge on, et see asi on vaja mõne muu mõistlikkusega ära reguleerida."

Padar pani ette, et omavalitsused võiks panna paika mõistliku suurusega pinnad, kus kõik erakonnad saavad oma teabe välja panna mõistlikus mõõdus ja formaadis. "Siis on see asi kuidagi tsiviliseeritum. Aga see on mingi narrus, mis praegu käib."

Sarnast võtet inimestele endast teada andmiseks kasutavad ka teised poliitikud. Välireklaamikeelu esimesel päeval jäi Kadriorus inimestele silma Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kandidaadi Urmas Simoni autohaagisele kujundatud plakat. Ka sellega oli seaduse mõttes kõik korras. Samuti on Tallinna tänavatel nähtud vuramas Reformierakonna juhi Kaja Kallase pildiga väikebussi.

"Kui kandidaat kasutab enda või tema erakonna kasutuses oleval sõidukil - sealhulgas haagisel - nime, fotot ja logo, ei ole tegemist poliitilise välireklaamiga. Samas ei ole lubatud välireklaami keelu ajal kasutada sõidukil kandidaadi numbrit ega otsest üleskutset tema või kellegi teise poolt hääletada," ütles ERR-ile PPA pressiesindaja.

Poliitilise välireklaami keeld kehtib aastast 2006 ning selle ebamäärane sõnastus tekitab politseile ning poliitikutele siiani probleeme, mistõttu ootab amet jätkuvalt selle keelu tühistamist.

Politsei- ja piirivalveameti valimiste ekspert Siiri Pars ütles ERR.ee veebisaates "Otse uudistemajast", et see keeld võiks olla juba kehtetuks tunnistatud, nagu on soovitanud ka õiguskantsler.

"See on täiesti mõttetu keeld. See ajajärk ehk 40 päeva [enne valimisi], miks mitte 20 või 10 päeva. Selle eesmärk oli, et poliitilist välireklaami ei oleks ja agiteerimine kanduks isikult isikule või muid kanaleid kasutades. Tegelikult see pole toiminud," rääkis Pars.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: