Politsei: EKRE liikme autohaagisel olev valimisreklaam on seaduslik

{{1548238440000 | amCalendar}}
EKRE haagisreklaam Vesivärava ja Vilmsi tänava ristmikul.
EKRE haagisreklaam Vesivärava ja Vilmsi tänava ristmikul. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kuigi poliitiline välireklaam on alates kolmapäevast seaduse kohaselt keelatud on Kadriorus jätkuval üleval Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kandidaadi autohaagisele kujundatud plakat. Politsei hinnagul on see lubatud.

Urmas Simoni haagis seisab Vilmsi ja Vesivärava tänava ristmikul.

Advokaat Simon ütles ERR-ile, et tema seadust ei riku. "Lähtun riigikohtu lahendist, mis tehti Artur Talviku suhtes."

"Reklaamil on minu pilt ja erakonna tunnus, ma ei kutsu kedagi enda poolt valima ja kirjas pole minu kandideerimisnumbrit. Tahvel asub vallasasjal ehk minu isiklikul haagisel ja minu maja juures," rääkis Simon. Ta lisas, et sarnane reklaam on ka tema autol.

Simon ütles, et tema plakat oli kodumaja seinal üleval kuni teisipäevani ja selle ta eemaldas piirangu jõustudes.

Politsei sai kolmapäeva hommikul kaks teadet piirangu rikkumisest, kuid mitte Simoni kohta.

Vilmsi tänaval pargitud haagise puhul ei ole politsei - ja piirivalveameti (PPA) hinnangul tegu poliitilise välireklaamiga. "Kui kandidaat kasutab enda või tema erakonna kasutuses oleval sõidukil - sealhulgas haagisel - nime, fotot ja logo, ei ole tegemist poliitilise välireklaamiga. Samas ei ole lubatud välireklaami keelu ajal kasutada sõidukil kandidaadi numbrit ega otsest üleskutset tema või kellegi teise poolt hääletada," ütles ERR-ile PPA pressiesindaja.

Tallinnas Kristiines oli veel välja lülitamata poliitiline välireklaam ekraanil. "Politsei kohalejõudmisel lülitati reklaam välja," ütles politsei- ja piirivalveameti esindaja Siiri Pars kolmapäeval BNS-ile. "Teine rikkumine on sõidukil, millel on valimisüleskutse valida Peeter Ernits."

Poliitilise välireklaami keeld kehtib aastast 2006 ning selle ebamäärane sõnastus tekitab politseile ning poliitikutele siiani probleeme, mistõttu ootab amet jätkuvalt selle keelu tühistamist.

Politsei- ja piirivalveameti valimiste ekspert Siiri Pars ütles ERR.ee veebisaates "Otse uudistemajast", et see keeld võiks olla juba kehtetuks tunnistatud, nagu on soovitanud ka õiguskantsler.

"See on täiesti mõttetu keeld. See ajajärk ehk 40 päeva [enne valimisi], miks mitte 20 või 10 päeva. Selle eesmärk oli, et poliitilist välireklaami ei oleks ja agiteerimine kanduks isikult isikule või muid kanaleid kasutades. Tegelikult see pole toiminud," rääkis Pars.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: