X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Politsei ootab poliitilise välireklaami keelu tühistamist

Foto: Priit Luts/ERR

Poliitilise välireklaami keeld kehtib aastast 2006 ning selle ebamäärane sõnastus tekitab politseile ning poliitikutele siiani probleeme, mistõttu ootab amet jätkuvalt selle keelu tühistamist.

Politsei- ja piirivalveameti valimiste ekspert Siiri Pars ütles ERR.ee veebisaates "Otse uudistemajast", et see keeld võiks olla juba kehtetuks tunnistatud, nagu on soovitanud ka õiguskantsler.

"See on täiesti mõttetu keeld. See ajajärk ehk 40 päeva [enne valimisi], miks mitte 20 või 10 päeva. Selle eesmärk oli, et poliitilist välireklaami ei oleks ja agiteerimine kanduks isikult isikule või muid kanaleid kasutades. Tegelikult see pole toiminud," rääkis Pars.

Seadus pole Parsi hinnangul enam kaasaegne. "Seadus ei täida algset eemärki piirata gigantreklaame. Nõuded on ebamäärased ja see on probleemiks politseile, kohtutele ja poliitikutele."

Valimisteenistus korraldas kõikide erakondade esindajatega kokkusaamise, et seda ebamäärasust vähendad ning Pars selgitas tunde politsei praktikat. Sellele vaatamata on ta pärast seda saanud tosin selgitustaotlust.

Seni pole ükski valimiskampaania mööda läinud nii, et politsei poleks pidanud tegelema sadade kaebustega piiripealsete juhtumite kohta. Olgu selleks kunagine K-kohukese reklaam või Peeter Võsa ja Artur Talviku kampaaniabusside kirjed.

Lähtuvalt mullusest riigikohtu lahendist Artur Talviku kaasuses ning tõlgendades valimisseadust ja reklaamiseadust, on poliitiku kutsetegevuses kasutataval sõidukil lubatud poliitiku või erakonna nimi, kontaktandmed, kaubamärk, domeeninimi ja tegevusala.

Pars ütles, n-ö sõitev visiitkaart on lubatud, kuid sõidukil ei tohi olla otsest üleskutset valima minna ega ka kandidaadi valimisnumbrit.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR, "Otse uudistemajast"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: