Politsei: Isamaa, SDE ja Keskerakond pole välireklaami keeldu rikkunud

Valimisreklaamid.
Valimisreklaamid. Autor/allikas: ERR

Politseil ei ole saanud välireklaamide keelu asjus ühtki pöördumist Isamaa, Sotsiaaldemokraaliku Erakonna (SDE) ning Keskerakonnaga seoses.

"Ühtki kaebust ei ole esitatud Isamaa, Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide kohta. Nende poolt on eelnevalt politseiga tehtud koostööd, et hoida ära rikkumisi. Reformierakonna kampaaniabussi osas olid mõned probleemid, kuid need lahendati kiiresti," ütles politsei- ja piirivalveameti (PPA) valimiste ekspert Siiri Pars reedel rahvusringhäälingule (ERR). "Tänu ennetavale tegevusele võib (olukorraga - ERR) rahule jääda. Rikkumise teadete hulk ei ole suur," lisas ta.

"Nendel valimistel on politseil varasemast rohkem tööd selgitustaotlustele vastamisega. Enamik pöördumisi on erakondadelt, kes tahavad olla eelnevalt veendunud, et nende reklaamid ja avalikud koosolekud on seadusega kooskõlas. See aitab võimalikke rikkumisi ära hoida. Oleme seadust selgitanud vastates enam kui viiekümnele kirjalikule pöördumisele, suuliste pöördumiste üle arvet ei ole pidanud. Teateid võimalikest rikkumistest on seni alla kümne," märkis Pars.

Riigikogu valimiste aktiivse valimisagitatsiooni periood algas 23. jaanuaril, pärast mida on poliitilised välireklaamid keelatud kuni riigikogu valmisteni 3. märtsil. Aktiivse valimisagitatsiooni ajal on keelatud üksikkandidaadi, erakonna või erakonna nimekirjas kandideeriva isiku või nende logo või muu eraldusmärgi või programmi reklaamimine hoonel, rajatisel, ühistranspordivahendi või takso sise- või välisküljel ning muu poliitiline välireklaam.

Politseile tehtud teated on valdavalt puudutanud Tallinnas nähtud rikkumisi. Üks teade tuli Lõuna–Eestist, kus lumelinna ehitusel joonistati värvidega lumele erakonna toetuseks üleskutse, ütles Pars.

Tema sõnul on politsei rikkumise korral esitanud reklaamijale suulise ettekirjutuse, selgitades milles rikkumine seisneb ning nõudnud rikkumise lõpetamist. Ühel juhtumil, mil reklaamijaks ei olnud kandidaat, suulisest ettekirjutusest ei piisanud ja politsei oli sunnitud tegema kirjaliku nõudmise rikkumise lõpetamiseks. "Ühes juhtumis on riiklik järelevalvemenetlus veel käimas, kuna sõiduki kohta on politseile esitatud hulk kaebusi," rääkis Pars.

Politsei valimiste ekspert avaldas samas lootust, et paljude poolt ebaotstarbekaks peetud välireklaami piirang muudetakse ära. "Politsei loodab endiselt, et seaduseandja kas muudab valimisseadustes olevad keelud selgemaks või tunnistab poliitilise välireklaami keelu kehtetuks," ütles Pars.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: