"Olukorrast riigis": kojukanne vajaks suuremat debatti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Kairit Leibold, ERR

Ajakirjanikud Andrus Karnau ja Ahto Lobjakas rääkisid Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" kojukande teenusest ning leidsid, et seda teemat tuleks ühsikonnas ja ka poliitikute poolt rohkem arutada, mitte lasta Eesti Posti juhtkonnal isekeskis otsuseid teha.

Andrus Karnau rääkis, et eelmisel nädalal väisas peaminister koos meie infotehnoloogiaministri Rene Tammistiga Eesti Posti juhtkonda ning selle üks tulemus oli see, et valitsus andis Eesti Postile täiendavat dotatsiooni pool miljonit eurot kojukande edendamiseks.

"Eesti Posti juht Ansi Arumeel on nüüd avalikult rääkima hakanud sellest, et tema meelest peaksid kirjakandjad käima mitte kuus korda nädalas, vaid viis korda nädalas. Veel on selle asja juures tähelepanuväärne see, et pärast seda kui uudis selle kohta välja tuli, et Ansi Arumeel rääkis seda riigikogu majanduskomisjonis, siis pärast seda Eesti Posti avalike suhete osakond saatis välja teate, et see ei ole tõsi, et Ansi Arumeel on seda rääkinud. Et meil ei ole olnud kunagi sellist kava. See iseloomustab väga hästi Eesti Posti sellist avalike suhete taktikat, et lihtsalt tuima näoga valetada," rääkis Karnau.

Karnau viitas, et Eesti Posti praegune leping lõpes selle aasta lõpus ja see, et kui tihti kirjakandjad hakkavad 2020. aastal Eestis ringi käima, kus on avatud postkontorid ja kui tihti tühjendatakse kirjakaste, see peaks olema hetkel poliitikute arutada ja otsustada, et missugust postiteenust me tahame.

"Aga mida me näeme on see kõik on jäetud isevoolu teed minna, lastakse lihtsalt Eesti Posti juhtkonnal otsustada ja teha valikuid, mis neile parasjagu meeldivad. Ja nagu me teame, siis Eesti Posti juhtkonda huvitab hetkel ainult üks asi - see, et saada võimalikult suur osa kätte ärist, mis tegeleb Hiinast postipakkide vahendamisega Euroopasse. See, mis juhtub Eestis postiljonide, postkontorite ja muu säärasega, see neid absoluutselt ei huvita. Aga minu meelest on see just see koht, kus poliitikud ja ühiskond peaks omavahel kokku leppima ja otsustama, et kui palju meil on raha ja missugust postiteenust me tahame," sõnas Karnau.

Lobjakas arvas, et Karnaul on õigus, ent et ta on liiga pessimistlik. "Need summad on naeruväärsed, vaadates siin Eesti riigi kuluartikleid vasakule ja paremale. Siin on juttu paarist miljonist ja see teema on tähtis. See teema on üks avalikke teenuseid, mis võib tulevikus kaduda, aga praegu on ta midagi, mida me eeldame. See, kus sa oled pessimistlik, on see, et kui me selle teema siin saates tõstatame, siis kohe Omniva taganab ja nüüd võib loota, et ka Eesti Post taganeb ja Haapsalusse tulevad kirjakandjad ka laupäeval posti tooma ja viima," lausus Lobjakas.

"Ma arvan, et selle teema tõstatamisega me oleme andnud panuse ka debatti ja võib-olla on see piisav selleks, et vähemalt mingi ajavõit oleks ja et oleks aega debatiks," lisas Lobjakas.

"Kirjakandjate käimine on üks osa Eesti Posti ärist, kaasa arvatud sellest ärist, et pakid hakkavad kuskilt Hiinast tulema ja see kui Eesti Post väidab, et see on tohutult kahjumlik, siis minu meelest tekitab see küsimuse, kas see ettevõte on üldse elujõuline nii Hiina suunal kui ka Eestis," ütles Karnau veel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: