Eesti Posti juht kaaluks ajalehtede kojukandepäevade vähendamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Kuna ajalehti-ajakirju tellitakse üha vähem ning tööjõud muutub järjest kallimaks, tasub Eesti Posti juhi Ansi Arumeele hinnangul mõelda ka sellele, kas ajalehti-ajakirju ikka tuleb kuus päeva nädalas kohale viia või saab ka vähemaga.

Läinud aastal tõi ajalehtede-ajakirjade kojukanne Eesti Postile 1,3 miljonit eurot kahjumit. Riigiettevõtte juht Ansi Arumeel tõdes, et tööjõud muutub üha kallimaks, perioodikat ennast tellitakse aga igal aastal umbes kolme protsendi võrra vähem, ehk tulud vähenevad, kulud suurenevad. Sestap pakkus ta läinud nädalal riigikogu maaelukomisjoni ees, et üks tulevikulahendus oleks perioodikakannete päevade vähendamine ehk kuue päeva asemel võiks ajalehti-ajakirju kanda näiteks viiel päeval. Arumeel selgitas, et selleks aastaks saadi abi riigi dotatsioonist, aga mõelda tuleb pikemale plaanile. Ta lisas, et kirju ja reklaami kannab Eesti Post juba praegu viis päeva nädalas, sest rohkemaks nõudlust ei ole.

"Ja nüüd jääbki siis küsimus, et kuidas opereerida kandevõrku, kus perioodika vajab kandmist kuus päeva nädalas, aga teised teenused ei vaja seda, sest ei ole mahtu selle jaoks. Ja sealt hakkab see mõte tulema," ütles Arumeel ERR-ile.

Lehti ühe päeva võrra vähem laiali vedades säästaks riigiettevõte ligi miljon eurot aastas. Tegemist pole sugugi uitmõttega. Eesti Postis on kojukandepäevade vähendamisest räägitud juba mõnda aega, kuid nii nagu tänagi, on see ainult üks lahendus paljudest. Selleks tuleks muuta postiseadust ning veel enam, mõistlik oleks jõuda kokkuleppele kirjastajatega. Kirjastajad seda mõtet aga ei poolda. Näiteks laupäeval, kus reeglina veetaksegi ainult perioodikat, ilmuvad ajalehed, millesse meediafirmad eraldi ressurssi panevad.

"Kui me võrdleme praegust olukorda mingi paarikümne aasta taguse ajaga, siis meediat meie ümber on mõõtmatult rohkem ja inimesel on vaja lihtsalt aega, et seda meediat tarbida. Ja see aeg on tal nädalavahetusel," ütles Postimehe ja paljude maakonnalehtede väljaandja Eesti Meedia tegevjuht Andres Kull.

Ekspress Meedia juhatuse esimees Argo Virkebau lisas, et keeruline oleks ka nädalavahetuse erilehed reedeks valmis teha.

"Need lehed tuleks valmistada teistel aegadel, ajakirjanikud peaks töötama teisel ajal, see leht poleks enam nii värske, tuleks planeerida trükiaegu, ehk kas trükikodades üldse on neil päevadel vaba ressurssi."

Ansi Arumeel rõhutas, et laupäeva ei tasu eraldi fookusesse võtta. Näiteks Saarte Hääl ilmub küll laupäeval, aga mitte esmaspäeval. Samas tõdes temagi, et kirjastused tahaksid ilmuda ikkagi kuuel päeval nädalas. Samas lahendus ei paista ka selles, et kande hinda kirjastuste jaoks tõsta.

"See meetod on meil läbi arvutatud. Me teame, et see tooks tõenäoliselt kaasa tellimishinna kasvu, mis teeks selle olukorra veel keerulisemaks. Pigem tuleb ikkagi mõelda, kuidas seda rahastada mingite muude väliste vahenditega."

Kui inimesed ning ettevõtted tahavad sama teenust edasi saada, teenus ise muutub üha kallimaks, aga juurde maksta ka keegi ei soovi, siis vaadatakse ühiselt riigi poole.

"Ma ütleks seda ka niimoodi, et kas Eesti riigi valitsemisel hakkavad ilmnema mingisugused regionaalpoliitika elemendid või mitte. See on siis ikkagi poliitiline otsus," ütles Kull.

Argo Virkebau pakkus siiski veel ühe võimaluse välja. Nimelt linnapiirkondades veab perioodikat ka Eesti Meedia ja Ekspress Meedia ühisettevõte Express Post ning kohati postifirmade teenuspiirkonnad kattuvad. Argo Virkebau sõnul näevad nad, et kandeteenust Express Postilt ostes on ühiku hind soodsam.

"Ja see vahe on märkimisväärne. Kindlasti on võimalik ka efektiivsust tõsta. Võib-olla proovida neid kandeid siduda muude teenustega, näiteks kullerteenustega ja saada sealt sünergiat," arutles Virkebau.

Ansi Arumeel nõustus, et efektiivsem saab ettevõte alati olla, aga üldiselt usub ta, et ka Express Post vaevleb samade muredega nagu Omniva.

"Väga palju tööjõudu on vaja selleks, et kirjakandevõrku teha. Ja neid on väga raske leida tänases Eestis. Ma ei usu, et nad Express Postis efektiivsemalt seda kojukannet teevad."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: