"Samost ja Sildam": halb kojukanne tapab paberlehed kiiremini kui digiareng ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam arutlesid Vikerraadio saates "Samost ja Sildam" kojukande teema üle ning ütlesid, et ebakvaliteetne ajalehtede kojukanne kahandab ajalehtede tellijaskonda kiiremini kui ühiskonna digitaliseerumine.

"Sel nädalal puhkes korraks paanika, et Eesti Post, ehk Omniva tahab vähendada ajalehtede kojukannet, mis puudutab ka maapiirkondi, kuuelt päevalt viiele nädalas. See tähendab, et laupäevane kojukanne jääks ära," rääkis Sildam.

Samost rääkis, et see ei ole esimene kord, kus Eesti Post sellise niiöelda hoiatusega välja tuleb. "Ka eelmistel kordadel, kui on neid kojukandetoetuse läbirääkimisi peetud kolmnurgas valitsus, Eesti Post, ajalehtede liit, siis tegelikult on Eesti Post samasuguseid ideid esitanud. Mõte on ilmselge, et meie jaoks on see kole kallis ja kahjumit tootev teenus, selline ebamugav kohustus. Et kui vähegi lubataks, siis me teeksime vähem või ei teeks üldse," sõnas Samost.

"Kui me alustasime siin mõnusa kirjeldusega, et kes läheb siin kell 6, kes läheb kell 7, võtab postkastist ajalehe ja loeb seda, siis see puudutab ikkagi suhteliselt piiratud osa Eestist. Sellised asjad on võimalikud eelkõige nendes piirkondades, kus on kojukandes sisuliselt konkurents, kus omavahel konkureerivad Omniva, Eesti ajalehtede poolt asutatud Express Post. Ehk Tallinnas, Harjumaal, Tartus, Pärnus ja kui ma ei eksi, siis ka Viljandis ja võib-olla mõni piirkond veel. Enamuses Eestist selline ilus elu ei ole reaalne. On väga palju maapiirkondade inimesi, kes on tellinud endale raha eest ajalehe ja saavad selle ajalehe kätte pärastlõunal, kell 14 või ka mõnel puhul kell 16. Ja Eesti Post ütleb, et see on täiesti okei. Et nii saabki teha. Ja kui punkt-punktilt kokkulepet lugeda, siis ilmselt see nii ongi, aga mure on selles, et juba see olukord, kus inimesele tuuakse ajaleht koju sel ajal, kui inimene on tööl. Ja ta jõuab seda lehte lugeda siis pärast tööd selle asemel, et seda lugeda hommikul enne tööd," kirjeldas Samost olukorda kojukandes.

"See on üks tegur, mis kahandab tõenäoliselt paberajalehtede tellijaskonda kiiremini kui misiganes ühiskonna digitaliseerumine, ajakirjanduse enda muutus või veel mingid ilusad, vahvad tegurid, millest me igapäevaselt palju rohkem räägime," rääkis Samost.

Samost viitas, et näiteks Tallinnas peavad lepingu järgi lehed olema postkastis hommikul kell 8.

Ajalehtede kojukande teenus on seadusest tulenevalt posti universaalteenuse osutajale Omnivale kohustuslik. Väljaspool suuremaid linnu on Omniva ainuke ajalehtede kojukande teostaja.

"See igal aastal kõlav ähvardus ei tähenda ajalehtedele midagi head. Laupäev on just see päev, kus inimestel on meedia tarbimiseks rohkem aega. Enamus ajalehti teeb ka pingutusi selleks, et oma laupäevane ajaleht teha atraktiivsemaks, loetavamaks," lisas Samost.

"Kui neile nüüd öelda, et kallid kirjastajad, laupäeval me teie hoole ja vaevaga tehtud ajalehti koju ei viigi, siis tegelikult tulemus saab just kohalike lehtede, aga ka üleriigiliste päevalehtede puhul olema suhteliselt traagiline," arvas Samost.
Sildam lisas, et see viiks kohalike lehtede hääbumiseni. "Kui ma mõtlen isegi sellele teoreetilisele võimalusele, et laupäeval kohalike lehtede või ka üleriigiliste lehtede kojukannet maapiirkondades ei toimu, siis tegelikult see tähendab, et kohalikud lehed võiksid hakata vaikselt oma uksi kinni panema," lausus Sildam.
Samost lisas, et kohalikel lehtedel on juba praegu päris raske, sest lugejaid jääb vähemaks.

"Ma arvan, et õigus on nendel, kes ütlevad, et kojukande teenus iseenesest on üks avalik hüve. Praegu riik maksab seda niikuinii osaliselt kinni Eesti Postile. Ja nende läbirääkimiste tulemus iga-aastaselt on see, et keegi pole rahul. Omniva pole rahul, kuna ta pole saanud nii palju raha, et oma kahjumit katta, ajalehed pole rahul, kuna tavaliselt alati need tingimused kas jäävad samaks, mis kella ajal leht koju tuuakse või siis isegi halvenevad. Ja maksumaksja on raha välja käinud ning ta ka pole selle raha eest saanud selget tulemust andvat asja vastu," rääkis Samost.

Stabiilne kojukanne annaks haritust ja sotsiaalset stabiilsust

"Kui me defineeriksime põhimõtteliselt, et ajalehtede ja üldse varajane kojukanne oleks Eestis kui hajaasustusega ja samas lehelugemise traditsiooniga riigis avalik hüve," pakkus Samost välja.

"Seda võiks pakkuda võrdselt kõikidele, kes vähegi võiksid sellest varahommikusest kojukandest mingisugust tulu saada. Põhimõtteliselt võiks öelda, et maksumaksja maksab selle varahommikuse kojukande kinni, kas selleks on siis Omniva või Express Post või keegi teine, see ei olegi enam oluline. Oluline on kehtestada see standard ja leida sellele standardile vastav maksumaksja raha, millega saaks seda avalikku hüve kinni maksta. Ja ma arvan, et see oleks mõistlik tegevus, see oleks asi, mis annaks Eestis kindlasti haritumaid inimesi, sotsiaalset stabiilsust, annaks teatud mõttes ka mingit regionaalpoliitilist tulemust," selgitas Samost.

Sildami sõnul võiks riik suhtuda ajalehtede kojukandesse sama suure tähelepanuga nagu praegune valitsus on suhtunud maakondlikku tasuta ühistransporti.

Eesti Posti juht Ansi Arumeel pakkus sel nädalal, et kuna ajalehti-ajakirju tellitakse üha vähem ning tööjõud muutub järjest kallimaks, tasub mõelda ka sellele, kas ajalehti-ajakirju ikka tuleb kuus päeva nädalas kohale viia või saab ka vähemaga.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: