Malaisia uus kuningas asus ametiülesandeid täitma

Foto: AP/Scanpix

Malaisia uus kuningas, Pahangi osariigi sultan Abdullah Sultan Ahmad Shah asus neljapäeval ametiülesandeid täitma.

Eelmisel nädalal liitriigi uueks kuningaks valitu võttis parlamendihoone ees vastu sõjaväeparaadi ja andis ametivande, vahendasid ERR-i teleuudised.

Tema eelkäija Muhammad V loobus troonist ootamatult keset oma ametiaega ning tegemist oli kaasaegse riigi ajaloos esimese korraga, kui monarh sellisel viisil ametist loobub.

Malaisia on üks väheseid riike, kus monarh (malai keeles Yang di-Pertuan Agong) on alates 1957. aastast ehk Briti koloniaalvõimu lõpust saadik valitav. Kuningas ehk täpsemalt ülemvalitseja valitakse valitsejate nõukogu poolt, kuhu kuuluvad üheksa osariigi sultanid, ning valituks osutub üks sultanitest. Malaisia monarh valitakse viieks aastaks.

Kuninga roll on Malaisia kuningal eelkõige esinduslik ning konstitutsioonilise monarhiaga riigis on sisuline võim peaministri käes.

Uueks kuningaks saanud Pahangi osariigi sultan Abdullah on 59-aastane ning teda tuntakse innuka spordientusiastina. Muuhulgas kuulub ta rahvusvahelise jalgpalliliidu FIFA nõukokku ja rahvusvahelise maahokiliidu juhatusse. Ta on ka Aasia maahokiliidu esimeheks.

Kuningapalee pole seni ametlikult põhjendanud, miks kaks aastat ametis olnud kuningas Muhammad V ootamatult tagasi astuda otsustas.

Teada on, et eelmise aasta novembris jäi ta kaheks kuuks haiguspuhkusele. Sellel ajal aga jõudis meediasse informatsioon, et kuningas on abiellunud venelannast modelli ja 2015. aasta Miss Moskva Oksana Vojevodinaga. Ka seda teadet pole kuningapalee ametlikult kommenteerinud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: