ERR Lätis: uus valitsus varem plaanitud tervishoiureformi ei teosta

Foto: Läti seim/Wikimedia Commons

Lätis peaks juba kuu aega kehtima uus tervisekindlustuse süsteem, kuid tehnilistel põhjustel tuli see seimil pool aastat edasi lükata. Uus valitsus teatas nüüd, et kaua ette valmistatud igaühe maksukuulekusest sõltuvat meditsiiniteenuste saamise korda ei kehtestatagi. Reform pööratakse sisuliselt pea peale ja Lätis hakkavad riigi raha eest arstiabi saama kõik residendid.

Alanud aastast pidi Lätis tervisekindlustuse saamiseks olema kaks võimalust. Kel maksud makstud, pidanuks saama raviteenuste täispaketi ja kel mitte - osalise, mis hõlmanuks küll perearsti ja erakorralist abi, mitte aga eriarstide vastuvõttu. Pensionärid, lapsed ja toetuste vajajad saanuks täispaketi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuigi maksuarvestus algas juba eelmise aasta lõpul, selgus jaanuari algul, et patsiente kahte ossa jagada ei õnnestugi, sest andmebaase polnud võimalik ühildada. Nii tuli seimil reformile pooleks aastaks pidurit tõmmata.

"Täispaketi saanuks ka väiksema maksutaseme järgi tasujad - mikroettevõtjad, autoritasude saajad ja veel paljud. Lisaks veel 21 elanikkonna gruppi, kelle riik on kindlustanud automaatselt. Et need süsteemid kokku viia, oli vaja keerulisi tehnilisi lahendusi. Läti ajaloos tehti midagi sellist esimest korda," lausus Läti endine tervishoiuminister ja seimi sotsiaal- ja tööhõivekomisjoni aseesimees Anda Čakša.

Tervisekindlustuse reformil oli kaks eesmärki - saada tervishoidu juurde raha ja õhutada inimesi makse maksma. Uus valitsus ja uus tervishoiuminister aga leiavad, et arstiabi tuleb võimaldada solidaarselt kõigile Läti residentidele.

"Süsteem, mille eelmine parlament heaks kiitis, on sisuliselt pseudokindlustus. Sel moel inimesi lahterdada polnud õiglane. Diskrimineerida neid selle järgi, milliseid makse nad maksavad. Teine pool on praktiliselt võimatu administreerimine. Sellise süsteemi kohaselt peaks arstidel olema ka maksuinspektori roll, mis pole ju õiglane," selgitas Läti tervishoiuminister Ilze Vinkele.

Nüüd tuleb selgitada, kes üldse on Läti residendid, sest paljud lätlased elavad välismaal ja maksavad seal ka makse, kuid arsti juures soovivad käia Lätis. Segaseks jääb, kust laekub tervishoiu valdkonda lisaraha.

"Eelarve seis on juba 20 aastat olnud selline, mis pole kindlustanud tervishoiule vajalikku raha," nentis Čakša.

Seni on tervisekindlustuse reformiplaanid põhjustanud palju segadust ja ausate maksumaksjate seas ka pettumust. Aastaid kestnud väitlused algavad peagi taas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: