Bellingshauseni retke jaht liigub jõudsalt Läänemere poole

St. Jean II
St. Jean II Autor/allikas: Antarktika200

Saaremaal sündinud Fabian Gottlieb Bellingshauseni Antarktika-ekspeditsiooni 200. aastapäeva tähistamiseks ostetud jaht rühib Läänemere poole, teisipäeval-kolmapäeval ületas St. Jean II Biscaia lahte.

Teel Vahemerest Atlandile tabas alust möödunud nädalal väike rike, kui purunes jahutussüsteemi tiivikratas. Pardalolijate teatel võis rikke põhjustada jahutusvee sissevõtutorusse sattunud kilekott.

Ettevõtmisega seotud Meremuuseumi direktor Urmas Dresen ütles kolmapäeval ERR-ile, et talle teadaolevalt pühapäeval Barcelonas rike kõrvaldati ja sõit jätkus. Laev on kavas põhjalikumalt lasta üle vaadata Hollandis.

Teateid teekonnalik on võimalik jälgida Antarktika200 Facebook´i lehe vahendusel.

Eesti Meremuuseum ja grupp ettevõtjaid kavandavad kaasaegse merendusajaloo kõige suuremat populaarteaduslikku Antarktika-missiooni.
Reis algab tänavu 11. juulil Kroonilinnast ja kulmineerub plaanide järgi 27 .jaanuaril järgmisel aastal.

Ettevõtmisega seotud reisimehe Tiit Pruuli sõnul ei ole reisi eesmärk asuda Kroonlinnast teele ja jõuda võimalikult kiiresti Antarktikasse, vastupidi - teel tehakse mitmeid peatusi.

"Bellingshausen tegi ka peatusi. Mõned meie järgivad Bellingshauseni marsruuti, aga mitte sajaprotsendiliselt. Bellingshausen ei käinud Saaremaal sees," rääkis Pruuli.

Pruuli rääkis, et Kroonlinnast välja sõites oleks esimene peatus Helsingis ning seejärel võetaks suund Saaremaale. Samuti plaanitakse peatuda Oslos, Gdanskis ja Kaliningradis, kus koostöös sealsete meremuuseumidega oma lugu huvilistele pajatatakse.

Saksamaal Kielis on ettevalmistamisel aga lausa üks merendusteemaline konverents, rääkis Pruuli. "Selle fookuses oleks baltisakslastest maadeavastajad, kes 19. sajandil Venemaa teenistuses olid ja milliste maade avastustega nad hakkama said," sõnas Pruuli.

Pruuli sõnul tahab reis aidata kaasa mereteaduste populariseerimisele ja juhtida tähelepanu kliimamuutustele.

St. Jean II on kahemastiline teraskerega mootorpurjekas, mille tüübiks on Jongert 24. Ehitatud on see 1984. aastal Hollandis. 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: