Kõrge Vene diplomaat kohtus Moskvas Talibani esindajatega

Venemaa presidendi Vladimir Putini eriesindaja Afganistani küsimustes Zamir Kabulov.
Venemaa presidendi Vladimir Putini eriesindaja Afganistani küsimustes Zamir Kabulov. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Kõrge Vene diplomaat kohtus neljapäeval Moskvas Talibani esindajatega ja kinnitas Venemaa toetust USA vägede lahkumisele Afganistanist.

Kohtumine järgnes Afganistani mõjukate poliitikute ja Talibani esindajate kaks päeva kestnud kõnelustele Moskvas.

Vene presidendi Vladimir Putini eriesindaja Afganistani küsimustes Zamir Kabulov ütles pärast kohtumist Talibani esindajatega, et Venemaa on valmis aitama kaasa USA ja Talibani kõnelustele Ühendriikide vägede Afganistanist lahkumise üle, kuid väljendas kahtlust, et Washington viib sellest riigist kõik sõjaväelased välja.

"Me oleme valmis aitama neil selles kokku leppida," sõnas Kabulov. "Kuid kui USA ütleb, et nad tahavad väed välja viia, kuid jätta sinna mõned baasid, siis me ei hakka selles küsimuses aitama."

Kabulov ütles, et Moskva on valmis toetama sanktsioonide tühistamist Talibanile, kui seda on nõus tegema ka teised ÜRO Julgeolekunõukogu liikmed.

Talibani ametnik Abdul Salem Hanafi väitis kolmapäeval, et USA olevat lubanud 1. maiks poole oma sõjalisest kontingendist Afganistanist välja viia.

Pentagoni kõneisik kolonel Rob Manning teatas seejärel, et USA relvajõud ei ole saanud korraldust alustada Afganistanist lahkumist.

"Rahukõnelused Talibaniga jätkuvad, kuid (kaitseministeerium) ei ole saanud määrust jõudude struktuuri muutmiseks Afganistanis," sõnas ta.

Pentagon on väidetavalt valmistanud ette plaani poole sõjalise kontingendi väljaviimiseks Afganistanis selle aasta suveks. Praegu viibib Afganistanis umbes 14 000 USA sõjaväelast.

USA president Donald Trump ütles teisipäeval kongressis peetud aastakõnes, et Ühendriigid on pidanud mitme Afganistani rühmituse, nende seas ka Talibaniga konstruktiivseid kõnelusi.

"Kui me teeme edusamme neil läbirääkimistel, saame vähendada meie vägede kohalolekut ja keskenduda terroritõrjele," sõnas Trump.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: