Taliban: Trumpil on Afganistanist lahkumisega tõsi taga

Talibani võitlejad, arhiivifoto.
Talibani võitlejad, arhiivifoto. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA presidendil Donald Trumpil on Afganistanist lahkumisega tõsi taga, ütles Talibani pressiesindaja reedel.

USA erisaadik ütles neljapäeval, et kõnelused Talibaniga on õigel teel ja 17 aastat kestnud konfliktile lahenduse leidmises võib tulla murrang, kuid palju tööd on veel teha. 

Seni viimane kõnelustevoor peeti Kataris ja see kestis kuus päeva. Ilmselt oli oluliseks tõukejõuks ka Trumpi soov väed kiiresti Afganistanist välja viia.

"Jõuti kokkuleppele põhimõttelises raamistikus, mis täitmise korral ja kui ameeriklased astuvad ausaid samme ja sellest tõsiselt kinni peavad, viib, kui jumal tahab, loodetavasti lõpule ameeriklaste okupatsiooni Afganistanis," ütles Talibani pressiesindaja Zabihullah Mujahid.

"Paistab, et Trumpil on tõsi taga," lisas ta.

USA erisaadik Zalmay Khalilzad rääkis neljapäeval samuti leppe raamistikust, kuid hoiatas, et teel on veel tõsiseid takistusi.

Asjatundjad on nimetanud kõnelusi tähtsaks verstapostiks 17 aastat kestnud Afganistani konfliktile lahenduse leidmises, kuid asjade käik teeb muret afgaanidele ja vaatlejatele, kes kardavad, et USA väed lahkuvad Afganistanist enne, kui valitsus on Talibaniga kestva rahuleppe saavutanud.

Mujahid ütles, et võõrvägede lahkumine on nende esimene eesmärk.

"Teiseks soovime me islamisüsteemi sisseseadmist," jätkas ta. Selleni loodetakse jõuda läbirääkimistes erinevate poliitiliste jõududega, "isegi kui nad on olnud seni sissetungijate vihmavarju all".

Kui Kabuli valitsus takistusi ei tee, "ei ole muidugi sõjaks ega konfliktiks vajadust", lisas Talibani pressiesindaja.

Mujahidi kinnitusel ei ihka Taliban võimumonopoli. Valitsussüsteemi aluseks saab šuura ehk nõupidamine, millest võtavad osa islamieksperdid ning "rahva esindajad ja õpetlased".

USA-ga peetavate kõneluste järgmine voor on kavas 25. veebruaril Dohas, ütles ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: