Eesti kaitseväelastel on ukrainlastelt üha enam õppida

Foto: ERR

Kui Ukraina ja Lääne sõjaline koostöö pärast Maidani sündmusi keskendus peamiselt ukrainlaste väljaõpetamisele ning abistamisele, siis sõja jätkudes on Läänel aina rohkem õppida ukrainlaste kogemustest. Nii hangivad ka Eesti kaitseväe spetsialistid ukrainlastelt kogemusi.

Eesti kaitsevägi ostis mõni aasta tagasi Ukrainalt sillasüsteemi rasketehnika vedamiseks üle veetakistuste. Pioneeri- ehk insenervägede ja ka suurtükiväealane koostöö kuuluvad Eesti ja Ukraina sõjalises koostöös põhikokkupuutepunktide hulka, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui alguses õpetati ukrainlastele Lääne sõjaväe taktikat, siis sõja venides on Eesti kaitseväelastel aina rohkem õppida ukrainlastelt.

"Mil määral tegelikult reaalsuses erinevad lahingutegevuse tingimused sellest, mis õpikutes kirjas on. Meie kõikide tasandite ja erinevate valdkondade sõjaväelased on huvitatud nende kogemusest," rääkis endine kaitseatašee Ukrainas kolonel Risto Lumi.

USA algatas kaitsealase abi Ukrainale 2015. aastal. Sellega liitus ka Eesti. Eesti-Ukraina parlamendirühma esimees erukindral Johannes Kert ütles, et ukrainlaste sõjakogemus huvitab aga kõigi naabrite sõjavägesid.

"Eelmisel aastal, külastades Saksamaa suurtükikooli, küsisin, et kas te olete ka Ukrainast midagi õppinud. Selgus, et nad olid päris põhjaliku suurtükikasutuse ülevaate teinud just Ukrainast," rääkis Kert.

Ta lisas, et Ukraina kontekstis ei pöörata tähelepanu elektroonilisele sõjategevusele, milles on arenenud mõlemad pooled. Lühidalt - meil tuleb ukrainlastelt õppida sõjaväe sidet.

"Neid sidesüsteeme on oluliselt rohkem ja teistmoodi vaja varjestada. See on üks asi, mida meil tuleb kiiresti õppida. Mis see efekt on olnud, on see, et traditsioonilised sõjaväe sidesüsteemid surutakse maha. Nad ei tööta," selgitas Kert.

Ukraina sõjavägi on pidanud mõõtu võtma ka Vene õhuseirevõimekuse ja agentide infiltreerumise oskusega. Suurtükiväelased aga on õppinud taas hindama kaarti ning joonlauda elektroonika kõrval.

"Sellised lahendused, mida me oleme pidanud kaasaegseteks - elektroonilisteks lahendusteks - on maha surutud. Ja on tagasi pöördutud just Teise maailmasõja aegsete vahendite juurde," märkis Kert.

Eesti-Ukraina kaitsekoostöö sai hoo sisse pärast Maidani.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: