Heldna: Ukraina ühiskond on korruptsiooni osas murdepunkti ületanud

Foto: ERR

Ukraina ühiskond on jõudnud sellisesse seisu, kus senist edu korruptsioonivastases võitluses enam tagasi pöörata ei ole võimalik, ütles idapartnerluskeskuse Ukraina korruptsioonivastase koolituse projektijuht Eerik Heldna

Heldna rääkis "Välisilmas", et Ukraina on väga selgelt kinnitanud, et on võtnud suuna Lääne poole ning muid variante enam ei ole. Üks osa riigi liikumisest Lääne poole on ka edu korruptsioonivastases võitluses.

Heldna tõdes, et see, kui edukas riik korruptsioonivastases võitluses on, sõltub ühiskondlikust ja poliitilisest tahtest. Tema usub, et Ukraina saab olla selles vallas edukas. Iseküsimus on aga see, kui kiiresti saab Ukraina sama edukaks kui näiteks Eesti. "See on kindlasti ühe inimpõlvkonna tee," märkis ta.

Suurim oht Ukraina ühiskonna jaoks ei ole Heldna sõnul see, kas nad ei taha korruptsioonivatase võitlusega tegeleda, vaid pettumuse tekkimise oht. "Et see ei tule nii kiiresti. See ei tule viie aastaga, see ei tule paraku isegi kümne aastaga," lisas ta.

Samas on viie aastaga võimalik saavutada murdepunkt, millest enam tagasi pöörduda ei saa.

"Tallinnas konverentsil viibinud Ukraina korruptsioonitõrje ameti peadirektori asetäitja ütles, et tema hinnangul ei ole veel see murdepunkt saabunud, et ühiskond ei ole selles turvalisusstaadiumis, kus kindlasti enam tagasipöördumist ei tule. Mulle - küll oluliselt vähem seda asja seest näinud eksperdina - tundub, et ühiskond on selle murdepunkti saavutanud ja nad kindlasti ei taha enam sellist kleptograatilist, oligarhilist režiimi, mida on seal aastaid nähtud," rääkis Heldna.

"Arvan, et Ukraina ühiskond on saavutanud sellise küpsuse astme, et kus ükskõik kes on president, ei ole teatud asju võimalik enam väärata. Minu hinnangul ei ole võimalik väärata Ukraina liikumist Läände. Teine - ei ole võimalik täiesti nulli viia praeguseid saavutusi korruptsioonivastases võitluses."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: