ERR Strasbourg'is: Contel tuli vastu võtta europarlamendi saadikute kriitika

Foto: Frederick Florin/AFP Photo/Scanpix

Itaalia peaminister Giuseppe Conte ütles teisipäeval Euroopa Parlamendis, et Euroopa Liit peab näitama üles rohkem solidaarsust immigratsiooniküsimustes, säästupoliitika asemel sotsiaalsele aspektile keskenduma ja end reformima. Tema kõne oli üsna diplomaatiline, kuid Itaalia viimase aja poliitika eest tuli tal parlamendisaadikuilt kriitika vastu võtta.

Itaalia peaminister astus parlamendi ette debatil Euroopa Liidu tulevikust. Seda ajal, mil Itaalia euroskeptiline valitsus on oma sooviga heldelt raha kulutada olnud vastasseisus Brüsseliga ja jõudnud pretsedenditusse tülli naaberriigi Prantsusmaa ja selle presidendi Emmanuel Macroniga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Conte rääkis eelkõige immigratsioonist ja säästumeetmetest. "Euroopa poliitika tõmbas end seninägematus majanduskriisis külmade protseduuride taha, mis lõi ületamatu distantsi Brüsseli ja paljude ääremaade vahele, mis ei ole üksnes geograafiline," ütles Conte.

Peaministri kõne oli siiski üsna diplomaatiline arvestades seda, millist poliitikat tema valitsus on ajanud. Kriitika tuli tal aga siiski vastu võtta.

"Tegelik käitumine päris hästi kõigega, mida Itaalia peaminister rääkis, kokku ei lange. Aga summa summarum on mul hea meel, et kui sellest Brexiti-loost üldse midagi head otsida, siis see hea moment on see, et paljud uljad tegelased, kes oleksid tahtnud siin Brexiti tuules kõik asjad n-ö aknast välja visata, on ikkagi teinud väga suuri korrektiive," kommenteeris europarlamendi liige Urmas Paet.

"Itaalia on väga mõtlemapanev näide, kuhu niisugune pealispinnaline populism või eliitidevastane hoiak võib viia, sest nagu siin saalis öeldi talle, et sellega võib võita valimisi, andes katteta lubadusi, mille tulemus on see, et Itaalia majanduskasv on praegu Euroopas kõige madalam - pisut üle null protsendi ennustatakse. Ja tegelikult see suur maa lihtsalt ei suuda rakendada potentsiaali, mis tal on," rääkis Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam.

"Ta rääkis, rääkis, seal oli palju sõnu, aga põhimõtteliselt ta ühtegi lahendust või programmilist viidet ei teinud, nii et selles mõttes oli kurb, et sellise suure riigi poliitline olukord tingib sellise peaministri," ütles europarlamendi liige Indrek Tarand.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: