X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Allikad: Itaalia blokeeris EL-i karmima positsiooni Venezuela suhtes

Juan Guaidó
Juan Guaidó Autor/allikas: JUAN BARRETO/AFP/Scanpix

Itaalia blokeeris esmaspäeval katse karmistada Euroopa Liidu ühist positsiooni Venezuela suhtes, teatasid diplomaatilised allikad.

Sellest hoolimata tunnustas tosin EL-i riiki opositsioonijuhti Juan Guaidód Venezuela ajutise presidendina.

"On selge, et praegu ei saa olema (uut ühist avaldust)," ütles Hispaania välisminister Josep Borell ajakirjanikele pärast Euroopa Liidu ja Araabia Liiga välisministrite kohtumist. "Endiselt on mõned, kes on selle vastu."

Mõned EL-i riigid lootsid minna kaugemale, kui 10 päeva tagasi Venezuela suhtes kokku lepitud ühisavaldus, milles kuulutati president Nicolas Maduro tagasivalimine mittelegitiimseks ja hoiatati edasiste sammude eest, sealhulgas riigi juhtkonna tunnustamise küsimuses, kui peatselt ei korraldata uusi valimisi.

Välispoliitika küsimustes ühisavalduse tegemiseks on vaja kõigi EL-i liikmesriikide ühehäälset toetust, seetõttu nurjas Itaalia vastuseis katsed leppida kokku karmisõnalisemas avalduses, milles oleks ka nimetatud Guaidó tunnustamist mitme riigi poolt.

Ühe diplomaadi sõnul oli Rooma vastu karmimale positsioonile, kuna pidas seda sekkumiseks Venezuela siseasjadesse.

Välisministrite kohtumisel märkis üks minister, et erimeelsus Venezuela küsimuses näitas, et meil ei ole enam ühtset välispoliitikat.

USA kutsus riike järgima Guaidód tunnustanud Euroopa riikide eeskuju

USA välisminister Mike Pompeo tervitas tosina Euroopa riigi otsust tunnustada Venezuela opositsioonijuhti Juan Guaidód ajutise presidendina ja ärgitas kõiki riike, teiste seas teisi Euroopa maid, nende eeskuju järgima. 

"Me julgustame kõiki riike, sealhulgas teisi Euroopa Liidu liikmesriike, toetama venezuela rahvast ajutise presidendi Guaidó tunnustamisega ja rahvusassamblee jõupingutuste toetamisega põhiseadusliku demokraatia taastamiseks Venezuelas," ütles Pompeo avalduses. 

Ühendriikide välisminister kordas ka üleskutset Venezuela sõjaväele loobuda Nicolas Maduro toetamisest, keda USA, Kanada, paljud Ladina-Ameerika riigid ja nüüdseks 12 EL-i riiki enam legitiimse presidendina ei tunnusta. 

Pompeo sõnul peaksid Venezuela sõjavägi ja julgeolekujõud asuma toetama oma riigi põhiseadust ja kaitsma kõiki Venezuela kodanikke, teiste seas ajutist presidenti Juan Guaidód ja tema perekonda, samuti USA ja teiste riikide kodanikke Venezuelas. 

Venezuela opositsioon korraldab Washingtonis humanitaarabikonverentsi

Guaidó esindajad teatasid esmaspäeval, et korraldavad Washingtonis kriisikohtumise humanitaarabi kohaletoimetamise üle Venezuela elanikele. Kohtumist, mis peaks toimuma 14. veebruaril Ameerika Riikide Organisatsiooni (OAS) peakorteris, võõrustab Venezuela opositsiooni esindaja USA-s Carlos Vecchio.  

"See konverents keskendub Venezuela üleminekuvalitsuse hinnangule pakilistest humanitaarvajadustest, millega vastata laialdasele näljale ja arstiabi puudumisele Venezuelas osana läänepoolkera lähiajaloo suurimast humanitaarkriisist," seisis avalduses. 

Venezuela ajutine valitsus taotleb abi valitsustelt, Venezuela diasporaakogukondadelt, vabaühendustelt ja erasektorilt nende pakiliste ja vahetute vajaduste rahuldamiseks, lisati teates. 

President Maduro käe all on Venezuela jõudnud sügavasse majanduskriisi, millega on kaasnenud hüperinflatsioon ning toidu-, esmatarbekaupade ja raviminappus. ÜRO andmeil on alates 2015. aastast riigist põgenenud 2,3 miljonit inimest.

Guaidó teatas laupäeval, et opositsioon asub koguma välismaal Venezuela tarbeks humanitaarabi kolmes kohas: Colombias asuvas Cúcutas, kuskil Brasiilias ning ühel Kariibi mere saarel. Maduro on seni humanitaarabist keeldunud, väites, et see oleks USA juhitava sõjalise sekkumise eelmäng.

Kanada teatas esmaspäeval, et eraldab 35,3 miljonit eurot nii Venezuelas puudust kannatavate elanike kui ka välismaale põgenenud venezuela põgenike abistamiseks. 

Venezuela rahvusassamblee spiiker Juan Guaidó kuulutas end 23. jaanuaril presidendi kohusetäitjaks, väites, et Maduro tagasivalimine viimastel presidendivalimistel oli ebaseaduslik. Washington ja paljud Ladina-Ameerika riigid tunnustasid Guaidód kiiresti ajutise riigipeana.

Maduro selja taha on asunud tema pikaajalised toetajad Venemaa, Hiina, Kuuba ja Türgi ning sotsialistist presidendile on endiselt lojaalne Venezuela sõjavägi, kuigi laupäeval teatas õhujõudude kindralmajor Francisco Yánez, et tunnustab presidendina Guaidód.

Guaidó: Maduro püüab kantida üle miljardi Venezuela raha Uruguaysse

Guaidó süüdistas esmaspäeval Madurot püüetes kantida riigikassast ebaseaduslikult ühte Uruguays tegutsevasse panka 1,2 miljardit dollarit. 

Rahvusassamblee spiikri sõnul püüab Maduro teha rahaülekande Uruguaysse Venezuela Majandus- ja Sotsiaalarengu Panga kaudu.  

Guaidó kutsus valitsust Montevideos hoiduma "varastamisele kaasa aitamisest". 

"Me räägime rahasummast vahemikus 1-1,2 miljardit dollarit," sõnas ta. 

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: