Rae vallavanem presidendile: kõik omavalitsuslehed pole propagandaväljaanded

Ajalehed
Ajalehed Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Rae vallavanem Mart Võrklaev kirjutas president Kersti Kaljulaidile saadetud avalikus pöördumises, et viimase kriitika omavalitsuste poolt väljaantavate ajalehtede kohta on ebaõiglane.

President Kersti Kaljulaid ütles hiljuti linnade ja valdade päeval peetud kõnes, et linna- ja vallaeelarvetest välja antud lehtede näol on tegemist turu solkimisega.

Reformierakonda kuuluv Rae vallavanem Mart Võrklaev vastas oma avalikus pöördumises, et olukord pole sugugi nii mustvalge kui president seda kirjeldas.

"Jah, kahjuks on ka neid omavalitsuste väljaandeid, millest ongi propagandakanal tehtud, kuid sellest ei saa ega tohi president teha lihtsalt üldistusi. Kus on probleem, tuleb sellele viidata konkreetselt ja sellega tegeleda. Nende negatiivsete näidete kõrval on meil aga mitmeid kogukonna seas hinnatud ja kvaliteetset sisu pakkuvaid kohalikke lehti. Selle taga on aastate pikkune töö, eesmärgiga inimesi kaasata ja erameedias valdavalt kõneainet leidvate negatiivsete uudiste valguses juhtida tähelepanu ka sellele, mis on meil hästi," kirjutas Rae vallavanem.

Võrklaev leiab, et president käitus populistlikult kui tõi võrdluse, et kuni meil on veel üks omaste hooldaja või puudega lapse pere, kes tunneb, et kohalik omavalitsus ei ole tema jaoks kõike teinud, ei ole olemas õigustust vallalehtede väljaandmisele.

"Teie seisukohavõtu analoogiat kasutades võiks sarnasesse valemisse panna ükskõik mida – miks mitte ka presidendi kantselei PR-kulud? Seni, kuni meil on veel üks omaste hooldaja või puudega lapse pere, kes tunneb, et riik ei ole tema jaoks kõike teinud, ei ole minu jaoks olemas õigustust presidendi kantselei PR-kuludele. Miks on vaja toota pressiteateid, hallata sotsiaalmeediat või korjata mett? President võib ju kõnesid pidada ja eks siis ajakirjandus ja televisioon ise kirjutavad ja näitavad, mis nad kuulsid ning õigeks peavad."

Vallavanema hinnangul ei ole omavalitsuslehtede näol tegemist turu solkimise, vaid turutõrkega, mida kohalikud lehed leevendavad.

"Teisest küljest on ettevõtjate soov kohalikus lehes oma reklaami avaldada ka tunnustus väljaandele – see tähendab, et lehte loetakse. Tänu reklaamituludele on lehe väljaandmine maksumaksjale ka soodsam, sest suure osa kuludest katab ära just reklaamitulu," märkis Rae vallavanem.

Kaljulaidi kriitika

President Kersti Kaljulaid ütles linnade ja valdade päeval, et talle on endiselt arusaamatu kõik see, mis puudutab linna- ja vallalehti.

"Võib ju olla tore, kui piltidega paber postkasti potsatab, aga mõelge korraks ka meie kohalikele lehtedele, mis toimetavad erakapitalil. Äkki saab oma elanikke informeerida ka nii, et kohalik ajakirjandus ellu jääb?" küsis president.

President kutsus omavalitsusjuhte hoopis tegema koostööd eraomanduses olevate maakonnalehtedega.

"Linna- ja vallaeelarvest ajakirjanduslaadset toodet välja andes tegelete te tegelikult ju turu solkimisega ja see ei tee head mitte kellelegi. Ja kui tingimata on vaja oma infot ikkagi sel moel levitada, siis minu soovitus on teha seda koostöös kohalike lehtedega. Katsuge nii ellu jätta oma piirkonna ajakirjandusväljaanded."

Kokkuvõttes rõhutas Kaljulaid, et omavalitsuste väljaanded on ikkagi tegevus, mille vajalikkusega ta ei nõustu.

"Seda võib olla kena teha, aga seni, kuni meil on asju, mida peab tegema, ei ole põhjendatud piiratud ressursi kulutamine sellistele asjadele. Seni, kuni meil on veel üks omastehooldaja või puudega lapse pere, kes tunneb, et kohalik omavalitsus ei ole tema jaoks kõike teinud, ei ole minu jaoks olemas õigustust vallalehtede väljaandmisele", märkis president.

Omavalitsuslehtede vastu on teravat kriitikat teinud ka Eesti Ajalehtede Liit (EAL), kelle tegevjuht Mart Raudsaare hinnangul ei tohiks kohalike omavalitsuste väljaanded võtta reklaami avaldamise eest raha ja kui selles hea tava korras kokkuleppele ei jõuta, siis tuleks kehtestada riiklik regulatsioon.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: