X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ajalehtede liit üritab munitsipaallehtedest reklaami välja tõrjuda

Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) tegevjuht Mart Raudsaare hinnangul ei tohiks kohalike omavalitsuste väljaanded võtta reklaami avaldamise eest raha ja kui selles hea tava korras kokkuleppele ei jõuta, siis tuleks kehtestada riiklik regulatsioon.

"Põhiseaduse paragrahv 45 ütleb, et igaühel on õigus vabalt levitada oma ideid, veendumusi ja informatsiooni. Mina arvan, et see kehtib ka omavalitsuste kohta. Neil on õigus välja anda oma infolehti, aga seda tehes peaksid nad mõistlikult maksumaksja rahaga ümber käima," rääkis Raudsaar Vikerhommikule antud usutluses.

Raudsaar lisas, et munitsipaalväljaannete ülesanne on täita tühimikku, kui kohalik ajakirjandus ei räägi kõigest, mida kohalik omavalitsus kogukonna jaoks teeb.

"Aga kui kohalik leht seda teeb, siis on see mõttetu raiskamine ja reklaamiturgu ei tohiks solkida," lausus Raudsaar.

Raudsaar märkis, et lisaks halvustavad võimulolijad kohalike omavalitsuste väljaannetes poliitilisi oponente ja selle vastu peab olema kontrollimehhanisme. "Suur ajakirjandus annab erinevatele osapooltele võimaluse väidelda, kuid munitsipaalajakirjanduses see pole alati nii."

EALL-il on valdade ja linnade liiduga Raudsaare sõnul möödunud aasta detsembris sõlmitud kokkulepe, et nad hakkavad eeltoodud probleemidega tegelema.

"Tuleb muuta tava paremaks, et omavalitsused ei teeks selliseid massiivseid infolehti ja mulle tundub, et vaja on riiklikku regulatsiooni, et mitte solkida reklaamiturgu ja munitsipaalväljaanne ei tohiks avaldaks raha eest reklaami. See ei tähendaks, et väljaanne ei võiks avaldada kultuuriteaadeandeid ja kõike seda, mis puudutab kohaliku omavalitsuse tegevust. Ja miks ka mitte kohaliku kingsepa telefoninumbrit. Aga see peaks olema tasuta," rääkis Raudsaar.

EALL-i tegevjuht tõi ka välja, et kohalike omavalitsuste ajalehtede mahud ja eelarved on kasvanud, kuna haldusreformi järel on nad laienenud. "On tekkinud suured omavalitsused, mõned terve maakonna suurused nagu Saaremaa ja Hiiumaa. On tekkinud suuremad väljaanded, mis tõepoolest võivad maakonnalehtedega konkureerida ja ma ei pea õigeks, et omavalitsused peaksid tegema ajakirjandust."

Positiivse näitena tõi Raudsaar välja Võrumaa Teataja, mis avaldab kokkuleppel omavalitsustega nende teateid.

President on omavalitsuslehtede suhtes kriitiline

President Kersti Kaljulaid ütles möödunud nädalal linnade ja valdade päeval peetud kõnes, et linna- ja vallaeelarvetest välja antud lehtede näol on tegemist turu solkimisega.
"Endiselt on mulle arusaamatu kõik see, mis puudutab linna- ja vallalehti. Võib ju olla tore, kui piltidega paber postkasti potsatab, aga mõelge korraks ka meie kohalikele lehtedele, mis toimetavad erakapitalil. Äkki saab oma elanikke informeerida ka nii, et kohalik ajakirjandus ellu jääb?" küsis president.

President kutsus omavalitsusjuhte hoopis tegema koostööd eraomanduses olevate maakonnalehtedega.

Riigikogu erikomisjon arutab teemat

Raudsaar saatis reedel riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjonile kirja, milles nõuab selgitusi Narva linnavõimu tegevuse suhtes.

Nimelt astus eelmise aasta lõpus EALL liikmeks Narva linnaleht Gorod. "Varem Narva linnavõimuga seotud ja neilt raha saanud ajalehes toimus omanikkonna vahetus, ajakirjanikud otsid ajalehe omanikelt ära ja hakkasid seda ise tegema. Seega vastab ajaleht EALL-i sõltumatu ajalehe standardile," sõnas Raudsaar pöördumises.

Reaktsioonina asutas Narva linnavõim Raudsaare sõnul uue tasuta leviva ajalehe, mis on maksumaksja raha toel asunud üle lööma Gorodi reklaamikliente. "Ükskõik, millise pakkumise Gorod reklaamikliendile teeb, uus lehte trumpab selle üle. Mul on olemas vastavad asitõendid."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: