Raport: Põhjala riigid peaksid moodustama uutmoodi liidu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti kuulub Põhjala riikide hulka, kes peaksid moodustama uutmoodi liidu ja olema moodne ühenduse hoidja suhetes USA-ga. Sellisele järeldusele jõudis mõttekoda Nordic West Office oma raportis, mille koostamist juhtis president Toomas Hendrik Ilves.

Raport pakub välja idee, et klassikalised Põhjala riigid, mille hulka kuuluks lisaks Skandinaaviale ja Islandile ka Eesti, hakkaksid looma sildu killustuma kippuvate Lääne riikide vahele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ilves vastas küsimusele, kas Põhjamaadest moodustuv riikide grupp ei loo hoopis EL-i sisse lisakiilu, kus heaoluline Skandinaavia õpetab teistele, kuidas peaks elama, et niisugune see kuvand ei ole.

"Pigem kuvand on kurjad raamatupidajad, kes ei salli laristamist. Praegu ongi selline grupp, mis koosneb Põhjala riikidest pluss Holland ja Saksamaa, kes on EL-is, ehk need, kes eelarvepoliitikat ajavad ühtmoodi. Siis see kiil on hoopis põhja ja lõuna vahel," rääkis ta.

Raport näeb ette ka innovatiivseid suhteid USAga, mille eesotsas on aga hetkel üpris keeruline president. Ilves tõi välja hoopis huvitava vastuolu IT-valdkonnas, mida ta oma Standfordi ülikooli kontoris kogeb.

"Seal, kus ma praegu oma kabinetis istun, on minust 12 kilomeetri raadiuses Tesla, Apple, Google, Facebooki, Palantiri peakontorid, aga kui sa tahad minna meie mõistes ARK-i, et midagi teha, siis võtad numbri ja võid seista seal viis tundi või kaks päeva, seisad järjekorras," lausus Ilves.

Küsimusele, kas teda teeb murelikuks, et USA eesotsas on president Donald Trump, vastas Ilves, et usutavasti teeb see muret väga paljudele inimestele, mitte ainult talle.

Ilves tuli just Müncheni julgeolekukonverentsilt. Ehkki on tehtud etteheiteid, et tänane maailma eliit ei saa hästi aru, mis reaalsuses toimub, ei olnud president niisuguste väidetega nõus.

"Tegemist on inimestega, kes mõistavad paremini seda, mis juhtub maailmas, kui suur osa teisi, kes on üsnagi provintslikud ja ei näe üldse väljaspoole oma piire, mis võibolla ongi üks probleem," tõdes ta.

Samuti märkis Ilves, et Euroopas on mõned riigid, kus tahetakse midagi teha sõltumatu kohtuvõimuga.

"Kõikjal, kus sõltumatu kohtuvõim tehakse sõltuvaks, toimub üsna kiiresti korrumpeerumine ja ühtlasi ka majanduslik allakäik," lausus Ilves.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: