Parteide ühismemorandum tõstab riigireformi uue koalitsiooni prioriteediks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1550757300000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Kaheksa suurema erakonna esindajad eesotsas peaminister Jüri Ratasega allkirjastasid memorandumi, millega seadsid pärast valimisi sündiva uue valitsuskoalitsiooni üheks poliitiliseks prioriteediks riigireformi.

Memorandumiga liitusid Keskerakond, Reformierakond, EKRE, Eesti 200, SDE, Elurikkuse Erakond, Isamaa ja Rohelised. Ainsana ei ühinenud memorandumiga Vabaerakond.

Memorandumi tekst:

"Jagades eesmärki, et Eesti oleks hästi juhitud ja selge visiooniga ergas riik, mis teenib oma rahvast, ja pidades silmas oma valimisprogrammides öeldut, kinnitavad memorandumi pooled vajadust viia ellu järgmise kahe valimistsükli jooksul reform riigipidamise uuendamiseks.

Heas usus ja parimas tahtes, et meie riiklus kestaks, riigivalitsemine oleks tõhus, kvaliteetne, nüüdisaegne ja usaldusväärne, et meie inimestele pakutaks riigijuhtimises osalemise võimalusi, vastutust ja tegevusvabadust, lepivad erakonnad kokku alljärgnevas:

1. seada riigireform koalitsioonilepingu 2019 2023 üheks poliitilistest prioriteetidest;

2. võtta vastu asjakohane riigikogu otsus ja panna koalitsioonilepingu 2019-2023 alusel loodava valitsuse tegevuskavas paika reformi etappide sisu ja tähtajad;

3. nimetada riigireformi elluviimiseks vastutav valitsuse liige ja kindlustada selleks vajalik töökorraldus."

Peaminister Jüri Ratase sõnul on tänane riigireformi sihtasutuse eestvedamisel sündinud dokument hea platvorm, et hakata konkreetseid tegevusi kavandama.

Vabaerakondlase Jüri Adamsi sõnul ei andnud nemad paberile allkirja, kuna kokkulepe on liiga üldine.

"Jutt ei ole piisavalt konkreetne, jutt on üsna segane ja minu arvates Vabaerakonnas on olnud üldiselt mentaliteet, et ülesanded tuleb püsitada konkreetselt ja siis need konkreetselt ära teha," põhjendas Adams.

Reformierakondlasest endine riigihalduse minister Arto Aas ütles, et riigireformist on räägitud päris palju ja kõik sellised kokkulepped, memorandumid, on iseenesest vajalikud, aga Eesti vajab rohkem konkreetseid tegusid.

Ettevõtjate ja ühiskonnategelaste algatuse riigireformi sihtasutus nõukogu liige advokaat Jüri Raidla ütles, et tänane memorandum paneb erakondadele moraalse tegevuskohustuse reformiga edasi liikuda.

Riigireformi sihtasutus valmistab praegu ette detailsemat dokumenti riigireformiga edasi liikumiseks ja Raidla loodab, et järgmine riigikogu suudab reformi sisu ära otsustada ning seda ellu viima hakata.

 

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: