Iisraeli kohus mõistis eksministri süüdi Iraani heaks luuramises

Iisraeli eksminister Gonen Segev 26. veebruaril kohtupingis.
Iisraeli eksminister Gonen Segev 26. veebruaril kohtupingis. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Iisraeli kohus mõistis Iraanile informatsiooni jagamises süüdistatud endise ministri 11 aastaks vangi, teatas prokuratuur teisipäeval.

Iisraeli energeetika- ja taristuminister aastatel 1995-1996 Gonen Segev jõudis karistuse vähendamiseks süüdistajatega kokkuleppele. 

Segevi kohtuprotsess peeti suletud uste taga. 

Prokurör Geula Cohen kinnitas ajakirjanikele Jeruusalemma ringkonnakohtu ees, et kohtunik oli Segevi ja prokuratuuri vahelise kokkuleppega nõus ja määras mehele vastavalt sellele ka karistuse. 

"Ta (Segev) tunnistas teabe jagamist iraanlastega viie aasta jooksul," ütles Cohen. 

"Kokkuleppe eesmärk oli kaitsta julgeolekuallikaid ning hoida informatsiooni salajasena. Pikem kohtuprotsess poleks võimaldanud kogu infot salajas hoida," lisas ta. 

"Iisraellane, kes luuras Iraani heaks Aafrikas ja kes lõpetab Iisraeli vanglas on oluline võit," sõnas prokurör. 

Segev on oma tegusid kahetsenud, ütles süüdimõistetu advokaat Moshe Mazor. 

"Me arvame, et see otsus vastab tema tegudele ja seda (karistust) pole kergendatud nii palju, kui mõned on kirjutanud," ütles Mazor. 

Varem ütlesid Segevi kaitsjad, et osa kokkuleppest oli riigireetmise süüdistuspunkti eemaldamine.  

Segevi motiive pole täpsustatud ning suurt osa juhtumist on hoitud salajas. 

Iisraeli sisejulgeolekuamet Shin Bet on varem täpsustanud, et eksministrit süüdistatakse Iisraeli energiaturu, julgeolekurajatiste, riigiametite hoonete, ametnike jt puudutava informatsiooni jagamises. 

Minister sooritas oma kuriteod aastatel 2012-2018, väidab Shin Bet. Segev vahistati Iisraelis Ben Gurioni lennujaamas 2018. aasta mais. Segev kohtus väidetavalt Nigeerias Iraani saatkonna ametnikega ja hiljem ka külastas Iraani, kus ta kohtus oma kontaktisikutega. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: