USA kongressi eelnõu soovib luureraportit Putini varanduse kohta

Venemaa president Vladimir Putin ametiauto aknast välja vaatamas.
Venemaa president Vladimir Putin ametiauto aknast välja vaatamas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA esindajatekojas sai ametliku käigu parteideülene eelnõu, mille üheks osaks on korraldus USA luureametitele esitada kongressile raport Venemaa presidendi Vladimir Putini isikliku vara kohta.

Eelnõu (Vladimir Putin Transparency Act) esitajateks on Floridat esindav demokraat Val Demings ja New Yorki esindav vabariiklane Elise Stefanik, vahendas ABC News.

Esindajatekoja luurekomitee liikmed soovivad eelnõus, et USA luurekogukond annaks raportis ülevaate varast, mida Putin isiklikult kontrollib või mida ta võib vahendajate kaudu kontrollida.

Rahvasaadikute sõnul on eelnõu vastuseks Venemaa katsetele USA demokraatiat õõnestada.

"Parim viis rünnata Putini võimu ja tema käsilasi on jälitada ebaseaduslikke ja salajasi finantsvoogusid, mille abil nende operatsioone rahastatakse," rääkis Demings. "On aeg vastu hakata ja kaitsta meie demokraatiat."

"Putin ja tema poliitilised liitlased pürgivad ülemaailmselt demokraatiate nõrgestamise poole tugevdades oma poliitist kontrolli ebaeetiliste vahenditega," märkis Stefanik. "Mul on au olla kaasalgatajaks seadusaktile, mille eesmärgiks on tuua Putin ja tema liitlased esile sellistena, kes nad on: demokraatiaid õõnestavad nurjatud poliittegurid."

Sarnast eesmärki - ehk Putini varanduse kohta raporti koostamist - kannab ka sel kuul senatis uuesti esitatud eelnõu.

Kuigi ametlikult on Putini teenistus ja vara Kremli kinnitusel võrdlemisi tagasihoidlik - kaks korterit, kaks autot ja sissetulek aastas umbes 300 000 USA dollarit - on analüütikud ja eksperdid veendumusel, et presidendi tegelik varandus on oluliselt suurem. Investor ja Kremli kriitik Bill Browder on avaldanud arvamust, et korruptiivset impeeriumi juhtiva Putini varandus võib ulatuda 200 miljardi dollarini, mis teeks temast hetkel ka maailma rikkaima mehe. Teine Kremli-kriitik Stanislav Belkovski on pakkunud Vene presidendi vara suuruseks 70 miljardit dollarit.

ABC Newsile kommenteeris teemat ka anonüümseks jääda soovinud endine rahandusministeeriumi ametnik, kelle ülesandeks oli omal ajal uurida just nimelt Venemaaga seotud ebaseaduslikke finantsskeeme. Putini varandusest mingi realistliku ülevaate andmise suhtes jäi eksametnik pigem skeptiliseks, sest Venemaa finantssüsteem on juba iseenesest väga läbipaistmatu ning Putini enda nimega on tema vara väga raske siduda.

"Oletame, et tal on vara. Ta peab seda kontrollima väga usaldusväärsete inimeste võrgustiku kaudu. Tema nimi ei käi sealt kuskilt läbi," rõhutas ta ja tuletas meelde, et isegi lääneriikide inimeste puhul on sageli raske nende varanduse tegelikku suurust välja arvutada, kuid autoritaarse ja suletud ühiskonna juhi puhul, eriti sellise kogenud tegutseja nagu Putini puhul, on see veelgi keerulisem.

Teine endine rahandusministeeriumi ametnik lisas, et Putini otsene varandus ei pruugigi olla nii tähtis ja väärtuslik kui see, kuidas tal on kontroll teiste üle. Ehk Putini võimust moodustab olulise osa tema tema arvatav võime kontrollida oma oligarhe ja end ümbritsevaid kõrgeid ametnikke.

"Ma ei ole ilmtingimata veendunud, et Vladimir Putin vajab välismaist pangakontot koos miljardite dollaritega. Milleks tal seda vaja on? Kindlustuspoliisina? Võib-olla. Kuid minu jaoks on usutav ka see, et kui sa kontrollid kõike, siis pole sul vaja tonnide viisi välismaale peidetud raha," rääkis allikas.

Hoolimata tehnilistest väljakutsetest peab endine välisministeeriumi ametnik Brett Bruen heaks ideeks, et "Putini rahakotti avalikult näitusele pannakse".

"Me peame loori eest tõmbama ja näitama, kuidas ta raha teeb," lausus Bruen. "See on oluline osa mõistmisest, mis ja kes Venemaa tegevust motiveerib. See teeks ka Venemaa rahvale selgeks korruptsiooni ulatuse ajal, mil nemad üha rohkem kannatavad."

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov teatas neljapäeval kommentaariks, et tegu on järjekordse "russofoobse etteastega" USA kongressi poolt.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: