Müncheni kohus karistas Kremli propagandisti vennapoega

Süüdimõistetu onu, tuntud Venemaa telenägu Dmitri Kisseljov.
Süüdimõistetu onu, tuntud Venemaa telenägu Dmitri Kisseljov. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Müncheni kohus mõistis neljapäeval riikliku julgeoleku ohustamises ja ebaseadusliku relva omamises süüdi Sergei Kisseljovi ning karistas teda kahe aasta ja kolme kuu pikkuse vabadusekaotusega. Sergei Kisseljovi näol on tegu tuntud kremli propagandisti Dmitri Kisseljovi vennapojaga ning süüdistus puudutas sõjategevust Ukraina kaguosas.

Nende kuritegude eest oleks Saksa kohus saanud karistada ka kuni kümne aasta pikkuse vabadusekaotusega, vahendasid RTVI ja Meduza.

Kohtuotsuse kohaselt sai Saksamaa kodanik 2014. aasta augustis Peterburis sõjalise ettevalmistuse ning kavatses liituda lahingutegevusega Ukraina territooriumil. Kohtuniku hinnangul ei õnnestunud prokuratuuril siiski lõplikult tõestada, et Kisseljov sai väljaõppe Ukrainas sõdimiseks, kuigi foto- ja videomaterjal sellele viitab.

Kui Saksa võimud peaksid otsustama, et Kisseljovile esitatakse süüdistus ka otseses lahingutegevuses osalemises, hakkab juhtumiga tegelema juba föderaalkohus.

Kisseljov on tunnistanud, et ootas Donbassi saatmist. Paramilitaarse väljaõppe saamist ta aga eitab. Samuti tunnistab ta, et jõudis lõpuks Ida-Ukrainasse, kuid kinnitab, et kedagi ta tapnud ei ole.

Saksamaa võimud alustasid uurimist pärast seda, kui telestaar Dmitri Kisseljov tunnistas ühes 2016. aastal antud intervjuus, et tema Saksamaal elav vennapoeg on sõdimas Ukraina idaosas. Sergei Kisseljov peeti 2018. aastal kinni Bulgaarias ja anti Saksamaale välja.

Saatejuht Kisseljov rääkis ka veebruari alguses, et tema vennapoeg "kannab Saksamaa vanglas karistust terrorismi eest".

"Ta ütles, et on venelane ja läks sõdima. Tema komandör suri, ta võttis juhtimise üle nii öelda ning sai Donetskis isegi mingi medali," rääkis tuntud saatejuht intervjuus.

"Ta läks kloostrisse, hakkas mungaks. Ta oli kuskil Bulgaarias ja sealsed võimud vahistasid ta ning andsid Saksamaale välja. Nüüd on ta vanglas kandmas karistust karmide seadusesätete alusel, mis puudutavad terrorismi ja relvi, sest ta oli palgasõdur," selgitas Kisseljov.

Lääneriigid on vaenuõhutamise ja propaganda edastamise eest ka Dmitri Kisseljovi vastu sanktsioone kehtestanud ning viisakeelu tõttu pidi ta omal ajal loobuma varem kavandatud puhkusest Norras.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: