Liit: hambaravihüvitis on hea, kuid nüüd tuleb see viia rohkemate inimesteni

Täiskasvanutele mõeldud hambaravihüvitis jõuab vaid viiendikuni Eesti täiskasvanutest. Paljudel hambaarstidel lihtsalt ei ole lepingut haigekassaga ja nende juures hambaid ravides hüvitist ei saa.

Hambaarstide liidu juhatuse liikme Regina Kuningas-Otti ettevõttel HanzaDent on haigekassaga leping, kuid paljudel tema kolleegidel ei ole. Lepinguta hambaarsti juures käies hüvitist ei saa, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuningas-Ott ütles, et paljudel pole lepingut, sest haigekassa kehtestatud piirhinnad, mille ulatuses teenuse kulu hüvitatakse, ei ole piisavad kulude katmiseks.

"Paljud kolleegid on valinud selle tee, et nad on teinud suured investeeringud erinevasse tehnikasse: 3D mikroskoopidesse, koolitustesse jne. Nad ei saa pakkuda oma teenust selle hinnaga, mille haigekassa ette määrab," selgitas Kuningas-Ott.

Eelmise aasta numbreid kokku lüües on näha, et hambaravihüvitist kasutas 223 000 täiskasvanut ja haigekassa tasus selle eest üle 11 miljoni euro. Hüvitise suurus on praegu 40 eurot aastas ja igast arvest peab patsient omaosalusena tasuma vähemalt 50 protsenti.

Kuningas-Oti sõnul on hea, et riik hüvitise on kehtestanud, kuid nüüd tuleks see viia ka enamate patsientideni.

"Iga inimene, kes maksu maksab, kellel on haigekassa kindlustus, tal on õigus, ta võib valida mis iganes arsti ta tahab - minna kas või Tallinna kesklinna kõige paremasse kohta, kuhu ta taha, ja seda seal kasutada," selgitas Kuningas-Ott.

Haigekassa esmatasandi teenuste osakonna juhataja Külli Friedemann ütles, et piirhinnad kehtestatakse läbi arvutatud keskmise kulu järgi. "Haigekassa ega riik ei hakka kunagi tasuma tulu, reaalselt hambaravist saadavat kasumit kinni," ütles ta.

Aktsiaseltsi Viljandi Hambakliinik juhataja Kris Allik usub, et riik ei peaks seepärast hinda tõstma, et keegi on rohkem investeerinud.

"Mõned on ostnud omale näiteks uue, tutika mersu ja sõidavad sellega taksot, loomulikult neil on liisingumaksed või kulud suuremad, aga teine sõidab võib-olla viis aastat vana Škodaga, mille liisingumakse ei ole võib-olla nii suur. Aga see patsient või klient jõuab punktist A punkti B mõlema autoga," arutles Allik.

Ta lisas, et nende juures tõusis pärast haigekassaga lepingu sõlmimist patsientide arv kümme protsenti.

Haigekassa soovitab ka neil hambaarstidel, kel lepingut pole, see siiski sõlmida.

"Hambaarst võiks tulla oma patsiendile vastu. Haigekassa saab maksta ainult seal, kus on tema lepingupartner. See on ka teistel teenustel niimoodi. Tervishoiuteenustel," rääkis Friedemann.

Hambaarstide liidu sõnul võiks ka 40-eurose hüvitise puhul patsiendi omaosaluse kaotada, sest hoolimata hüvitisest on 50-protsendiline omaosalus madalama sissetulekuga inimestele liiga kõrge. Haigekassa nõustub, et omaosalus võiks olla väiksem ja selle vähendamist kaalutakse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: