Tiit Vähi: hea, et meil ei läinud valimistega nagu Lätis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Endise peaministri Tiit Vähi hinnangul võitis valimised tugevaim erakond, kes tegi ka parima kampaania.
Endise peaministri Tiit Vähi hinnangul võitis valimised tugevaim erakond, kes tegi ka parima kampaania. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Endine peaminister, nüüdne ärimees Tiit Vähi prognoosis, et Reformierakond ja Keskerakond saavutavad valimistel võrdse tulemuse, ent tunnustab, et võitis kõige tugevam meeskond, kelle käe all on oodata tarka ja stabiilset valitsemisajastut.

22 aastat tagasi poliitikast ettevõtlusesse siirdunud endine peaminister Tiit Vähi tunnustab, et valimised võitis kõige tugevam meeskond.

Kas aga Kaja Kallasel ka valitsus moodustada õnnestub, ta täielikult kindel pole, sest tõenäolisi kombinatsioone on tema silmis kolm.

"Ma olen suhteliselt kindel, aga mitte absoluutuselt kindel," hindab ta võimalust, et valitsuse teeb Reformierakond. "Alati võidavad tugevamad, paremad, aga ka need, kel on rohkem raha. Arvan, et Reformierakonnal on väga tugev võimalus valitsuse moodustamiseks."

"Mul oli analoogiline asi valimistel 1995. aasta märtsis, kui valimisliit Koonderakonna ja Maarahva Ühendus (KMÜ) sai 41 kohta, aga siis ka hakati vastu panema nn suure koalitsiooni poolt. Teistel oli kokku 60 kohta, nii et teoreetiliselt oleks see võimalik olnud, aga lõppkokkuvõttes tegi KMÜ valitsuse ja pool aega tegutses see minu juhtimisel, pool Mart Siimanni peaministri ajal ning töötas edukalt kuni järgmiste valimisteni," meenutas Vähi.

Ta prognoosis seekordseks tulemuseks võrdset mandaatide jaotust Reformierakonnale ja Keskerakonnale, mõlemale umbes 30, pluss-miinus kaks kohta.

"Aga Reformierakond tegi väga hea kampaania ja võitis kõige parem erakond," summeeris Vähi.

Seda, et parlamenti pääseb viis erakonda, prognoosis ta samuti.

"Mul on mõneti hea meel, et meil ei läinud selliseks pisikeste parteide poliitikaks nagu Lätis või kusagil mujal. Usun, et Eestis on oodata stabiilset perioodi järgmised neli aastat. Ma prognoosin tarka, asjalikku ja stabiilset juhtimist ja valitsemist Eesti Vabariigis," ütles Vähi. "Soovin Kaja Kallasele võimaliku tulevase peaministrina edu ja ma ei kahtle, et mitte tema üksi, vaid koos Reformierakonna meeskonnaga saavad nad hästi hakkama."

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: