EOK täitevkomitee liikmed koosoleku eel: doping tuleks Eestis kriminaliseerida

Tõnu Tõniste leiab, et dopingupatustajaid peaks saama kriminaalvastutusele võtta.
Tõnu Tõniste leiab, et dopingupatustajaid peaks saama kriminaalvastutusele võtta. Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Teisipäeval koguneb Eesti Olümpiakomitee (EOK) täitevkomitee, et kujundada seisukoht veredopingu kasutamisega vahele jäänud suusatajate Karel Tammjärve ja Andreas Veerpalu osas. Nii mitmedki täitevkomitee liikmed on noorte meeste peale väga vihased ja leiavad oma isiklikes seisukohtades, et karistamisel peab täit rangust üles näitama.

EOK täitevkomiteel olid teisipäevaseks koosolekuks plaanis hoopis muud teemad, ent Seefeldis veredopingu kasutamisega häbitult vahele jäänud suusatajad annavad koosolekule uue sisu.

ERR uuris paarilt täitevkomitee liikmelt, kas isiklik seisukoht on juba kujundatud ja milliste ettepanekutega koosolekule minnakse.

EOK asepresident, tippspordikomisjoni esimees Tõnu Tõniste on medalikohale tulnud olümplasena Eesti suusatajates tugevalt pettunud ja leiab isiklikult, et karistamine peab olema range.

"Selline moment, kus eestlased tunnevad häbi, et on eestlased, nii et Eesti lipud jm sümboolika peidetakse rahvusvahelistel suusavõistlustel ära, on täiesti talumatu olukord. Tuleb minna sügavuti ja juurida kõik kasvajad välja, teha mingi alaga väga karmilt, kui muudmoodi ei oska," on Tõniste suusatamises toimunu suhtes karm. "Olen väga pettunud ja ka vihane. Millegipärast samad nimed korduvad kogu aeg. Olen väga resoluutne – sport peab olema puhas ja seda saab teha puhtalt. Mina toetan karmust, et pettureid ei sallita ja ei aktsepteerita, nad tuleb spordist hästi kaugele lüüa. Kui oled pettur, siis oled pettur."

Tõniste möönab, et südames on tal eesti toredatest suusapoistest kahju, aga samas rõhutab, et selles olukorras ei tohi unustada: nad tahtsid siiski teisi petta.

"Reeglid on ju paigas, aga nad tahtsid au ja kuulsust saada. Me oleme riigina neid toetanud ja aidanud, aga Team Haanja on ka suhetes suusaliiduga kiilu löönud, tahtnud neid halvas valguses näidata," rõhutas Tõniste.

Endine olümplane leiab, et dopingukasutamine tuleks ka Eestis kriminaliseerida.

"Mul oleks jube hea meel, kui ka Eestis seda dopinguteemat kriminaliseeritaks – et saaks pealt kuulata, uksi maha murda, inimesi maha joosta. Pigem on teema ässitajates, kes manipuleerivad oma õpilastega, suunavad neid halvale teele, ise suured autoriteedid," viitas Tõniste Mati Alaverile, lisades, et juba varem tulnuks kahtlustele tõsisemalt reageerida.

Ta leiabki, et tõsisemalt peaks karistama just vahendajaid, mitte tänaseid sportlasi, kes oma treenereid-juhendajaid usaldavad, ent rõhutab, et see kõik on vaid tema isiklik seisukoht.

Kovanen: Alaver ja Veerpalu osutusid patoloogilisteks valetajateks

Rõhutatult isiklikke seisukohti väljendab ka EOK täitevkomitee teine liige, Eesti ujumisliidu president Karol Kovanen, kes näeb samuti kurja juurt eeskätt treenerites, Mati Alaveris ja Andrus Veerpalus.

"Praegu pole probleemi tuum minu hinnangul niivõrd Karel Tammjärves ja Andreas Veerpalus, kuivõrd Mati Alaveris ja Andrus Veerpalus, meie rahvuskangelastes, kes praeguses valguses on paljastunud patoloogilisteks valetajateks. See on valus, ja veelgi valusamaks ja traagiliseks teeb asja see, et oleme tegelnud kollektiivse enesepettusega. Oleme endale sisendanud, et kui pole süüdi mõistetud, siis on puhas. Sisimas on ju enamik inimesi aru saanud, et Andrus Veerpalu juhtumi puhul oli tegemist siiski pettusega, aga rahvale ja ka meediale meeldis rohkem illusioon kui karm reaalsus," on Kovanen kibe.

"Mati Alaveri seotus on ilmne, aga sellele pole justkui olnud tõestust. Nüüd on Austria ja Saksa politsei abiga maskid langenud ja väga raske on enam musta valgeks rääkida. Reaktsioon on õigustatult tugev. Usk ja usaldus on tugevalt kõikuma löödud," leiab Kovanen.

Siiski usub ta, et dopingu osakaal Eesti tippspordis on marginaalne ning enamik Eesti tippsportlastest on oma tulemused ausalt saavutanud.

"Minu mure on selles, et ühe seltskonna süüdimatu projekt heidab teenimatut varju mitte ainult suusatamisele, vaid kogu tippspordile ja Eesti mainele. Seetõttu tuleks nüüd spordirahval väga otsustavalt ja isegi radikaalselt käituda. Räägime nulltolerantsist, aga seda tuleb ka tegudega tõestada," ütleb Kovanen.

Ta leiab, et olukorras, kus Eesti on rahvusvahelisel areenil halvas valguses, on kriis võimaluseks käituda otsustavalt ja pöörata uus, puhas lehekülg, millelt alustada, näidates muule maailmale eeskuju: "Teatud topeltmoraal vaevab rahvusvahelist tippsporti laiemalt."

WADA ja antidopingu käed jäävad lühikeseks

Kovanen leiab, et dopingainete vahendamine peaks olema kriminaalkorras karistatav samalaadselt narkootikumidega.

"Paraku jäävad nii WADA kui ka rahvusliku antidopingu käed lühikeseks illegaalse tegevuse väljajuurimises ja võrgustike lõhkumisel. Antidoping saab koolitada ja võtta teste, seda ta ka täiesti tänuväärselt teeb. Samas puuduvad antidopingul hoovad, kompetents ja õigused tegelda jälitustegevuse ja professionaalse ülekuulamisega. Tabatakse küll lõppkasutajad, aga seotud isikud jäävad tihti puutumata ja pärast võistluskeeldu on rikkujad rajal tagasi. Nii jääb tegelik kurjajuur välja juurimata. Ka praegusel juhul paljastati võrgustik tänu politsei professionaalsele tegevusele," tõdeb Kovanen.

Ta rõhutab, et dopingukasutamine on eeskätt teadlik tegevus, mitte juhus, mistõttu tuleb karistada ka täie karmusega.

"Järgnema peaks eluaegne keeld esindada rahvuskoondist. Riigi ja rahva esindamine pole inimõigus, vaid privileeg ja selle saamine eeldab puhast renomeed. Spordile peavadki kehtima kõrgemad moraalistandardid kui teistele eluvaldkondadele," leiab Kovanen, lisades, et tema hinnangul tuleks ka riigitoetused pettuse ilmsikstulekul tagasi küsida ning dopingukasutamisega seotud inimestele peaks kehtima keeld töötada riigi rahastatud treeneritena.

Nii Tõniste kui Kovanen väljendasid isiklikke seisukohti. EOK täitevkomiteesse, mida juhib EOK president Urmas Sõõrumaa, kuulub kokku 17 inimest sportlastest ettevõtjate, ühiskonnategelaste ja poliitikuteni. Komitee läbi arutatud ametlik seisukoht, kus kõigi arvamusi ja ettepanekuid arvesse on võetud, selgub teisipäeva õhtuks.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: