Postimees sai sotsiaalministeeriumi kaebuse peale pressinõukogult taunida

Postimees
Postimees Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Pressinõukogu, kes arutas sotsiaalministeeriumi kaebust Postimehes 17. detsembril ilmunud artikli "Mehed koju, naised tööle! Kuhu jääb valikuvabadus?" peale, otsustas, et ajaleht rikkus head ajakirjandustava, muu hulgas ei eristanud selgelt fakte ja oletusi.

Artikkel räägib vanemahüvitise kasutamisest ja plaanist teha osa sellest isadele kohustuslikuks.

Sotsiaalministeerium kaebas pressinõukogule, et loo jaoks ei küsitud nende kommentaari, kuigi artiklis tehakse ministeeriumi kohta etteheiteid. Samuti leidis kaebaja, et artikkel sisaldab valeväiteid (väidetakse, et vanemapuhkuste süsteemi muudatuste väljatöötamisele ei eelnenud ühtegi uuringut; perepoliitikale on iseloomulik mõju-uuringute puudumine; tõenduspõhise info puudumine asendatakse sõnakamate huvigruppide ja eestkõnelejate kaasamisega).

Postimees selgitas, et artiklis on väidetud väga konkreetse küsimuse uurimise kohta. Leht selgitas, et artiklis ei väideta, nagu poleks ministeerium üldse uuringuid teinud. Leht lisas, et kaebaja poolt nimetatud uuringud ja analüüsid ei põhine konkreetselt vanemahüvitise teenuse tarbijate küsitlemisel, vaid statistilise info analüüsil. Postimehe hinnangul ei olnud sotsiaalministeerium artiklis konflikti osapool, mistõttu ei olnud vaja ministeeriumile sõna anda.

Pressinõukogu otsustas, et Postimees rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 1.4., mis näeb ette, et ajakirjandusorganisatsioon kannab hoolt selle eest, et ei ilmuks ebatäpne, moonutatud või eksitav info. Pressinõukogu hinnangul on artiklis esitatud valeväide uuringute kohta, sest tegelikkuses on ministeerium teemakohaseid uuringuid teinud.

Samuti rikkus Postimees ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.1., mis näeb ette, et uudised, arvamused ja oletused olgu selgelt eristatavad. Pressinõukogu hinnangul on loos segamini faktid ja oletused.

Artikkel "Mehed koju, naised tööle! Kuhu jääb valikuvabadus?" ilmus Postimehe Meie Eesti rahvastikuteemalisel autoriküljel, mis ilmub esmaspäeviti ja mida toimetab Lea Danilson-Järg.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: