Galerii: õhuvägi sai kätte USA kingitud transpordilennuki

{{1552398120000 | amCalendar}}

Eesti õhuvägi sai kätte oma värskeima lennuki, Ameerika Ühendriikide kingitud kasutatud transpordilennuki M-28. Õhuväe ülema Riivo Valge sõnul hakatakse lennukit kasutama nii väljaõppeks, transpordiks kui ka seireks.

Poolas 2009. aastal toodetud kahe mootoriga M-28 võtab lisaks kahele piloodile peale 19 inimest, kaks ja pool tonni kaupa ning võib lennata kuni 1600 kilomeetri kaugusele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Õhkutõusuks ja maandumiseks ei vaja ta palju ruumi, vaid umbes 400-500 meetrit. Kaks sellist lennukit vahetavad välja seni õhuväe kasutuses olnud vanemad An-2 tüüpi transpordilennukid.

Õhuväe ülema kolonel Riivo Valge sõnul leiab uus lennuk Eestis kasutust mitmel moel.

"Saab välja õpetada sihitajaid, saab viia transporti, aga tulevikus paneme sellele peale sensorid ja hakkame seirama," rääkis Valge.

Ameerika Ühendriikidelt kingitusena saadud lennukite hind on umbes 5,3 miljonit eurot.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul on ameeriklased üldiselt avatud tehnilise abi andmisele.

"Põhiline, mida nemad vaatavad, on see, kas see abi on vajalik Eesti kaitsejõududele ja kuivõrd me suudame seda abi kasutada, integreerida oma kaitsejõududesse. Antud juhul on meil kõik olemas - on olemas vajadus, on olemas piloodid," selgitas Luik.

Ameerika Ühendriigid on Eestit viimaste aastate jooksul aidanud umbes 100 miljoni euroga.

Ühendriikide suursaatkonna ajutine asjur Eestis Elisabeth Horst ütles, et ühegi Ameerika toetusprojekti näol pole tegemist lihtsalt kingitusega.

"Eesti õhuvägi on sellesse õhusõidukisse samuti investeerinud. Sama oli Javelini rakettidega. Meie panustasime nendesse raha ja Eesti valitsus otsustas osta veel peaaegu sama palju Javelini rakette," rääkis Horst.

Teine samasugune transpordilennuk saabub Eestisse veel sel aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: