USA kehtestab peatselt täiendavaid sanktsioone Venezuela suhtes

Nicolas Maduro vastane meeleavaldus.
Nicolas Maduro vastane meeleavaldus. Autor/allikas: Carlos Garcia Rawlins/Reuters/Scanpix

USA eriesindaja Venezuela kriisi küsimustes ütles teisipäeval, et Washington kehtestab peatselt "väga olulisi täiendavaid sanktsioone" finantsinstitutsioonide suhtes, mis ajavad äri Nicolás Maduro režiimiga.

Elliott Abrams ütles ajakirjanikele, et Venezuela ametnike suhtes rakendatakse "täiendavaid viisa tühistamisi".

Tuhanded venezuelalased avaldasid teisipäeval president Nicolás Maduro valitsuse vastu meelt seoses riigis jätkuva elektrikatkestusega.

"Olukord on väga raske, me loodame, et see valitsus muutub. Meile aitab sellest kaosest," ütles üks meeleavaldaja Miguel Gonzalez.

Opositsioonijuht Juan Guaidó, keda rohkem kui 50 riiki on tunnustanud Venezuela ajutise presidendina, on kutsunud rahvast protestiüritustele.

Venezuela riigiprokurör Tarek William Saab ütles teisipäeval ajakirjanikele, et Guaidó suhtes algatatakse uurimine "seoses tema väidetava seotusega sabotaažiga Venezuela elektrisüsteemi vastu".

Venezuela prokuratuur uurib Guaidó seotust elektrikatkestusega

Venezuela peaprokurör algatab uurimise opositsiooniliidri Juan Guaidó vastu kahtluse pärast, et ta on seotud riigi elektrivõrku tabanud väidetava küberrünnakuga.

Tarek William Saab ütles teisipäeval Caracases ajakirjanikele, et avab uurimise "kodanik Juan Guaidó vastu tema väidetava seotuse tõttu Venezuela elektrisüsteemi sabotaažiga".

Saab lisas, et elektrikatkestus tõi kaasa vägivalla, röövid ja rüüstamise.

Riigi elektrivõrk lakkas töötamast neljapäeval rikke tõttu, mispärast on suurem osa riigist elektrita ning kohati seiskus ka mobiilside ja internetiühendus. Katkestus kestab viiendat päeva.

Venezuela ametnikud süüdistavad USA toetusega opositsiooni elektrivõrgu küberründamises.

Guaidó ja USA süüdistavad selles aga valitsuse aastatepikkust küündimatust ja korruptsiooni, mis jätsid taristu unarusse.

Mogherini: sõjategevus Venezuelas oleks vastuvõetamatu

Euroopa Liidu välispoliitika juht Federica Mogherini ütles teisipäeval, et sõjategevus Venezuelas oleks vastuvõetamatu ja riigis vältavale kriisile ei tohi lahendust väljastpoolt peale suruda.

Mogherini ütles ÜRO Julgeolekunõukogu kohtumisel, et president Nicolás Maduro ja opositsiooniliidri Juan Guaidó vastasseis tuleb lahendada poliitiliselt, rahumeelselt ja demokraatlike vahenditega.

"Me usume, et ükski sõjaline areng, riigi seest või väljast, ei oleks vastuvõetav," ütles Mogherini EL-ÜRO koostöö teemalisel kohtumisel.

"Ja lahendus ei saa olla ega peaks kunagi olema väljastpoolt peale surutud," lisas ta.

USA president Donald Trump on keeldunud USA sõjalist sekkumist välistamast ja on korduvalt öelnud, et kõik võimalused on laual.

Esmaspäeval teatas Ühendriikide välisminister Mike Pompeo, et USA toob Caracasest ära kõik seal olevad diplomaadid, halvendades veelgi juba niigi kehvasi suhteid.

Guaidó kuulutas end Venezuela ajutiseks presidendiks ja teda on sellisena tunnustanud üle 50 riigi, nende seas USA ja EL-i riigid nagu Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriik.

Venemaa ja Hiina on jätkanud Maduro toetamist ja nimetanud USA seisukohta Venezuela siseasjadesse sekkumiseks.

Mogherini märkis, et Euroopa Liit on loonud Ladina-Ameerika riikidega kontaktgrupi, et leida olukorrale poliitiline lahendus, mis viiks Venezuelas uute presidendivalimisteni.

"Seda riiki mõjutaval kriisil on poliitilised ja institutsioonilised põhjused. See ei ole looduskatastroof. Selle lahendus peab olema rahumeelne, poliitiline ja demokraatlik," ütles Mogherini.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: