Maduro lubas Venezuela "hullunud vähemusest" jagu saada

{{1551859140000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Venezuela president Nicolás Maduro lubas teisipäeval jagu saada "hullunud vähemusest", kes üritab teda võimult kukutada.

Maduro kutsus ühtlasi rahvast osalema laupäeval "imperialismivastasel marsil", mis korraldatakse samal ajal opositsiooni meeleavaldusega, vahendas BBC.

Maduro kommenteeris olukorda esmakordselt pärast ennast presidendiks kuulutanud opositsiooniliidri Juan Guaidó naasmist riiki.

Vahistamisohtu trotsides esmaspäeval kodumaale naasnud Guaidó kutsus üles korraldama laupäeval taas massimeeleavaldusi vasakpoolse presidendi Maduro vastu.

"Laupäeval me jätkame tänavatel, kogu Venezuela naaseb tänavatele. Me ei puhka sekunditki, kuni vabadus pole saavutatud," lausus  Guaidó pealinnas Caracases tuhandetele poolehoidjatele pärast riiki naasmist. 

Guaidód tunnistab presidendi ajutise kohusetäitjana üle 50 riigi ning tema tagasipöördumine Venezuelasse on otsene väljakutse sotsialistist presidendile, kes ähvardas opositsioonijuhti naasmise korral õigusemõistmisega. 

USA ähvardas esmaspäeval kiire vastulöögiga neid, kes kodumaale naasnud Guaidód ähvardavad või tema vastu vägivalda kasutavad. 

Guaidó lahkus Venezuelast 23. veebruaril reisikeelust hoolimata. Ta läks Colombiasse ja üritas sealt Venezuelasse humanitaarabi tuua.

Opositsioonijuht veetis viimased 10 päeva välismaal Venezuela opositsioonile rahvusvahelist toetust otsides. 25. veebruaril osales ta Colombias Lima riikiderühma kohtumisel ja külastas seejärel Brasiiliat, Paraguayd, Argentinat ja Ecuadori.

Guaidóle sai Caracasi naastes osaks kangelase vastuvõtt. Teda võtsid lennujaamas vastu toetajad, ajakirjanikud ja opositsiooni toetavate riikide diplomaadid. Samal ajal tulid Venezuela pealinna tänavatele tuhanded opositsioonijuhi toetajad. 

"Me oleme teadlikud riskidest, millega silmitsi seisame. See pole meid kunagi peatanud. Režiim ja diktatuur peab seda mõistma," ütles trotslik Guaidó hiljem rahvahulgale. 

"Nad ei peata meid ähvardustega. Me oleme tugevamad kui kunagi varem, jätkakem mobiliseerituna tegevust tänavatel," sõnas ta rahvahulgale oma passi näidates. 

Lippe, riste ja Guaidó portreesid kandnud meeleavaldajad hüüdsid vastuseks: "Guaidó! Guaidó!" ja "Jah, sa suudad!". 

Guaidó toetuseks avaldati esmaspäeval meelt ka teistes Venezuela piirkondades. 

"Guaidó on poliitiliselt sedavõrd palju kasvanud, et nad ei ole saanud teda puutuda traditsioonilistel viisidel...nagu vangistamine või riigist lahkuma sundimine, tema ahistamine," ütles politoloog Luis Salamanca. 

Guaidó: praegune surve Venezuela presidendile on alles algus

Guaidó lubas teisipäeval suurendada survet president Nicolás Madurole sõnumiga, et tema režiimile praegu avaldatav surve on alles algus. 

"Nad upuvad vastuoludesse, nad ei tea, kuidas venezuela rahvale vastata," ütles Guaidó teisipäeval ajakirjanikele. "Nad arvasid, et surve on jõudnud haripunkti, kuid see on alles algus." 

Opositsioonijuht kohtus teisipäeval, mis oli Venezuelas riigipüha, avaliku sektori ametiühingujuhtidega. 

"Avaliku sektori töötajad on kaotanud peaaegu kõik oma õigused. Meil pole muud võimalust kui kutsuda üles üldstreigile," lausus ta.

Ametiühingujuht Ana Yáñez ütles, et "riigiaparaat on sisuliselt halvatud ning linnavalitsuste ametnikud töötavad vaid kolmel päeval nädalas ja ka siis vaevalt pool päeva". 

Guaidó püüab võtta valitsuselt üle kontrolli riigiaparaadi üle, mille mittelegitiimne valitsus on tema sõnul "väljapressimise ja tagakiusamise teel" kaaperdanud. 

Vahistamisohtu trotsides esmaspäeval kodumaale naasnud opositsioonijuht on kutsunud korraldama laupäeval taas massimeeleavaldusi Maduro vastu.

Guaidód tunnistab presidendi ajutise kohusetäitjana üle 50 riigi ning tema tagasipöördumine Venezuelasse on otsene väljakutse sotsialistist presidendile, kes ähvardas opositsioonijuhti naasmise korral õigusemõistmisega.

Teisipäeval möödus kuus aastat Venezuela sotsialistliku revolutsiooni ikooni ja Maduro eelkäija Hugo Cháveze surmast ja Venezuelas tähistatakse seda riigipühana. 

Maduro lubas tähtpäeva puhul korraldatud sõjaväeparaadil "hullunud vähemusest" jagu saada ja kutsus rahvast osalema laupäeval "imperialismivastasel marsil". "Täna oleme rohkem kui kunagi varem võidukad vandenõu ja väljapressimise üle ajal, kui hullunud vähemus jätkab oma vihkamisega," lausus president esimeses sõnavõtus pärast Guaidó riiki naasmist. 

Hiljem Twitteris avaldas riigipea Chávezele austust. "Tänu sinu õpetustele ja eeskujule jätkame püsivat võitlust nende vastu, kes on püüdnud nii palju kordi sinu häält vaigistada," kirjutas Maduro. 

USA kaalub Venezuelale uute sanktsioonide kehtestamist

USA kaalub Venezuelale uute sanktsioonide kehtestamist, teatas teisipäeval meediakanal Fox Business Network.

"Me kaalume uusi sanktsioone ja uusi võimalusi, kuidas veelgi karmistada kontrolli Venezuela presidendi Nicolás Maduro finantside üle, et võtta tema režiimilt vahendid võimul püsimiseks," ütles USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton telekanali usutluses.

Bolton hoiatas esmaspäeval Twitteris, et ähvardused või sammud Guaidó vastu saavad Ühendriikidelt ja rahvusvaheliselt kogukonnalt "jõulise vastulöögi".

Venezuela valitsus käskis Saksa suursaadikul riigist lahkuda

Venezuela valitsus andis Saksa suursaadikule korralduse lahkuda 48 tunni jooksul riigist pärast seda, kui ta väljendas toetust opositsioonijuht Juan Guaidóle.

Venezuela välisminister Jorge Arreaza teatas kolmapäeval Twitteris, et suursaadik Daniel Kriener sekkus Venezuela siseasjadesse ning astus ühele poolele opositsiooni "äärmuslike sektoritega".

Kriener ja mõned teised tippdiplomaadid olid esmaspäeval Guaidól vastas, kui ta naasis Venezuelasse ning lubas laiendada president Nicolás Maduro valitsuse kukutamise kampaaniat.

Berliin: Saksa saadiku väljasaatmine Venezuelast vaid ägestab olukorda

Venezuela otsus saata riigist välja Saksamaa suursaadik, sest ta toetas opositsioonijuht Juan Guaidód, on arusaamatu ja teeb olukorda vaid hullemaks, teatas Berliin kolmapäeval.

"See on arusaamatu otsus, mis vaid pingestab olukorda," lausus Saksa välisminister Heiko Maas.

Venezuela välisminister Jorge Arreaza teatas kolmapäeval Twitteris, et suursaadik Daniel Kriener sekkus Venezuela siseasjadesse ning astus ühele poolele opositsiooni "äärmuslike sektoritega". Venezuela andis diplomaadile riigist lahkumiseks aega 48 tundi.

Kriener ja mõned teised tippdiplomaadid olid esmaspäeval Guaidól vastas, kui ta naasis Venezuelasse ning lubas laiendada president Nicolás Maduro valitsuse kukutamise kampaaniat.

Guaidód tunnistavad Venezuela ajutise presidendina USA ja veel umbes 50 riiki. Nad ärgitavad Madurot tagasi astuma, et riik saaks valimisteks valmistuda.

Maduro sõnul on ta USA putšivandenõu sihtmärk.

ÜRO Inimõiguste Nõukogu (UNHCR) juhtiv maailmaorganisatsiooni ülemvolinik inimõigusküsimustes Michelle Bachelet ütles kolmapäeval, et sanktsioonid on Venezuela kriisi süvendanud.

Bachelet kommenteeris USA hoiatust, et riik kaalub Maduro valitsusele täiendavate sanktsioonide kehtestamist.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: