Trump: Brasiilia võiks võib-olla saada NATO liikmeks

Bolsonaro Valges Majas kinikimas Trumpile Brasiilia vutikoondise nimelist särki.
Bolsonaro Valges Majas kinikimas Trumpile Brasiilia vutikoondise nimelist särki. Autor/allikas: EPA/Scanpix

USA president Donald Trump tõstatas teisipäeval võimaluse, et Brasiiliast võiks saada NATO liige.

Trump võttis Valges Majas vastu Brasiilia riigipea Jair Bolsonaro, et arutada julgeolekuküsimusi.

"Ma kavatsen määrata Brasiilia tähtsaks NATO-sse mittekuuluvaks liitlaseks või isegi võimalik et, kui hakata selle peale mõtlema, võib-olla NATO liitlaseks," ütles Trump.

USA presidendi sõnul edendaks see suuresti julgeolekut ja koostööd Ühendriikide ning Brasiilia vahel.

Vastates varem Valges Majas küsimusele, kas Brasiiliale tuleks anda NATO privileegid, ütles Trump: "Me kaalume seda väga tõsiselt. Me kaldume väga seda tegema." 

"Suhted, mis meil praegu Brasiiliaga on, pole kunagi olnud paremad," lisas Trump. "Ma arvan, et teiste presidentide ajal oli palju vaenu. Minuga vaenu ei ole."

"Ning me peame väga, väga tõsiselt kaaluma, kas see on NATO või midagi, millel on seos alliansiga."

Trump ütles ka varem Bolsonarot tervitades, et kahe riigi suhted pole kunagi paremad olnud.

"Brasiilia ja Ühendriigid pole kunagi olnud nii lähedased kui praegu," ütles Trump Bolsonarole Ovaalkabinetis.

Brasiilia president külastas USA-s CIA peakorterit

Ühendriikides visiidil viibiv Brasiilia president Jair Bolsonaro külastas esmaspäeval Luure Keskagentuuri (CIA) peakorterit. 

Teiste riikide liidrid külastavad USA välisluure eest vastutava CIA peakorterit harva ning Brasiilia riigipea külaskäigust teatas tema poeg Eduardo Bolsonaro, kes saadab isa esimesel USA-visiidil. 

"Lähen nüüd presidendi ja ministritega CIA-sse, ühte maailma kõige lugupeetumasse luureagentuuri," kirjutas Brasiilias parlamendisaadikuna töötav Eduardo Bolsonaro Twitteris. 

"See on suurepärane võimalus arutada tippekspertide ja tehnikutega piirkondlikke küsimusi," lisas ta. 

Brasiilia allikas ütles, et president arutas CIA peakorteris organiseeritud kuritegevust ja narkokaubandust, samuti teisi Brasiilia julgeolekuametkondade jaoks tähtsaid küsimusi, kuid ei kinnitanud, kas ta kohtus ka CIA direktori Gina Haspeliga. 

CIA visiiti ei kommenteerinud. 

Luure Keskagentuuri peakorter asub Virginia osariigis Washington D.C. eeslinnas McLeanis. 

Brasiilia president saabus USA-visiidile pühapäeval koos kuue ministriga, teiste seas ka välisminister Ernesto Araújo, majandusminister Paulo Guedes ja justiitsminister Sérgio Moro. 

Esimesel üritusel Ühendriikides kohtus Bolsonaro pühapäeva õhtul Brasiilia Washingtoni saatkonnas USA konservatiivsete mõtlejatega nagu Trumpi endine peastrateeg Steve Bannon, ärilehe Wall Street Journal kolumnist Walter Russell Mead ja vabaühenduse Ameerika Konservatiivne Liit (ACU) president Matt Schlapp. 

Selle aasta 1. jaanuaril ametisse astunud Bolsonaro on armee erukapten ja tugevalt parempoolsete vaadetega. Ühtlasi on Bolsonaro korduvalt väljendanud imetlust Trumpi tegevuse suhtes. 

Trump: USA kaalub Venezuelas kõiki võimalusi

USA president Donald Trump kinnitas teisipäeval, et Venezuela vasakpoolse riigipea Nicolas Maduro kukutamiseks kaalutakse kõiki võimalusi.

"Kõik variandid on laual," ütles Trump Valges Majas ajakirjanikele. "Piinlik, mis Venenzuelas toimub - võlg ja häving ja nälg."

Trump rääkis sellel teemal kohtudes Brasiilia kolleegi Bolsonaroga, kes toetab Ühendriikide kampaaniat Maduro survestamiseks.

USA ja veel üle 50 maailma riigi on tunnustanud opositsioonijuhti Juan Guaidód Venezuela ajutise riigipeana.

Trump kutsus kolmapäeval ka Venezuela relvajõude hülgama Madurot, nimetades teda "Kuuba marionetiks".

"Me kutsume Venezuela relvajõudude liikmeid lõpetama oma toetus Madurole, kes pole tõesti midagi enamat kui Kuuba marionett," ütles Trump ühisel pressikonverentsil Bolsonaroga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: