Hiina pakkus Venezuelale abi elektrivoolu taastamiseks

Caracase tänav 10. märtsil.
Caracase tänav 10. märtsil. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Hiina pakkus kolmapäeval Venezuelale tehnilist ja muud abi elektrivoolu taastamiseks Lõuna-Ameerika riigis pärast eelmise nädala üleriigilist elektrikatkestust, mille järel on osa riigist jätkuvalt vooluta.

"Hiina loodab, et Venezuela selgitab kiiresti välja selle õnnetuse põhjuse ja taastab tavapärase voolu ja ühiskondliku korra," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang korralisel pressibriifingul. 

"Hiina on valmis pakkuma Venezuelale abi ja tehnilist tuge elektrisüsteemi taastamiseks," ütles Lu. 

Mõnedes Venezuela osades on vool pärast eelmise nädala teises pooles aset leidnud üleriigilist katkestust taastunud, kuid mitmel pool on see ebastabiilne. 

Venezuela president Nicolas Maduro on süüdistanud elektrikatkestuses Washingtoni ja kuulutanud hiljem võitu selle üle, mida ta nimetas USA kaitseministeeriumi vallandatud "elektrisõjaks".

Venezuela president kutsus ka liitlasriike Venemaad ja Hiinat ning ÜRO-d uurima tema sõnul elektrikatkestuse põhjustanud Ühendriikide küberrünnakut.

Kriitikute sõnul aga on elektrikatkestuse taga valitsuse suutmatus elektrivõrku hooldada.

Lu sõnul on Hiina "väga murelik" teadete pärast küberrünnakust. "Ma kardan, et seda saab selgitada ja seletada vaid osapool, keda president Maduro süüdistab," lausus Hiina välisametkonna pressiesindaja Ühendriikidele viidates. 

Maduro käsul on Venezuelas endiselt suletud äripinnad ja koolid. 

Guaido lubas Venezuela presidendiameti peagi üle võtta

Tuhanded venezuelalased avaldasid teisipäeval president Nicolas Maduro valitsuse vastu meelt seoses riigis jätkuva elektrikatkestusega, opositsioonijuht Juan Guaido lubas, et võtab varsti üle Maduro koha presidendipalees. 

"Olukord on väga raske, me loodame, et see valitsus muutub. Meile aitab sellest kaosest," ütles üks meeleavaldaja Miguel Gonzalez.

Opositsiooni toetajad kogunesid pealinna Caracase idaosa väljakule, kus kanti Maduro tagasiastumist nõudvate sõnumitega plakateid ja anti autodega signaali. 

Guaido, keda rohkem kui 50 riiki on tunnustanud Venezuela ajutise presidendina, oli kutsunud rahvast protestiüritustele.

"Me vajame ametiruume, kus töötada, seega õige pea, kui relvajõud on täielikult meie poolel, otsime seal Mirafloreses minu kabineti üles. Õige pea," sõnas Guaido presidendi residentsile viidates toetajatele, kes hüüdsid vastuseks "Jah, sa suudad!"

"Julguse ja tugevusega palun teil uskuda endasse ja sellesse, et Venezuela väljub sellest pimedusest ja usurpatsiooni lõpp on väga lähedal," sõnas opositsioonijuht. 

Venezuela riigiprokurör Tarek William Saab ütles teisipäeval ajakirjanikele, et Guaidó suhtes algatatakse uurimine "seoses tema väidetava seotusega sabotaažiga Venezuela elektrisüsteemi vastu".

Tegemist on valitsuse esimese õigusliku sammuga Guaido vastu pärast seda, kui ta naasis 4. märtsil vahistamisriski trotsides Venezuelasse. 

Guaido püüab pöörata elektrikatkestusest tingitud pahameelt enda kasuks juba kaks kuud kestvas võimuvõitluses Maduroga, millele pole esialgu lõppu näha. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: