Kaitseliidu programmeerimismaratonil otsiti praktilisi küberlahendusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kaitseliidu Harju malevas lõppes pühapäeva õhtul küberväejuhatuse korraldatud programmeerimismaraton, kus kohapeal kokku saanud meeskonnad arendasid 48 tunni jooksul praktilisi lahendusi, millest oleks eelkõige kasu kaitsevaldkonnas.

Meeskond nimega Disc arendas õppusel arvutite taga lahendust, mis võimaldaks vahelt võtta drooni ja droonijuhi vahel liikuva informatsiooni. Lihtsamalt öeldes - nad proovisid droonipildi kolmanda osapoolena droonist kätte saada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Näiteks kui on mingisugune üksus metsas või on soomukid kusagil põllu peal, siis konkreetselt sa saad anda selle info analüütikutele edasi ja siis nad ütlevad edasi, et just seal asuvad konkreetsed üksused," kirjeldas Disci tiimi kuuluv Jako Aimsalu.

Selliste kõrgelennuliste ideedega pusivaid meeskondi oli reedel alanud 48 tunni häkatonil kaheksa. Umbes saja osaleja seas oli nii tudengeid, ajateenijaid kui tegevväelasi, kel huvi küberlahenduste arendamise vastu. Ürituse peakorraldaja küberväejuhatuse kapral Henry Härm tõdes, et ideid tuli seinast seina.

"Kaitsetööstus on väga suur valdkond, meil on siin kübermaailma turvamisest kuni sensoorikalahendusteni välja, mida siis päriselt põllu peal kasutatakse," sõnas ta.

Näiteks meeskond Pinecrypt Labs oli kohal juba päriselt toimiva lahendusega, mis võib vabalt turvata ka koduste nutivahendite veebiliiklust.

"Tegu on sellise musta karbiga, millel on kaks võrgupesa. Tavakasutaja kontekstis siis näiteks võite oma nutiteleri pista ühte auku ja teise auku ühendada oma ruuteri ja see klots kaitseb nutiteleri ära ja sinna nutitelerisse ei ole võimalik sisse häkkida," selgitas meeskonnaliige Lauri Võsandi.

Menorite ja vaatlejatena olid kohal ka erasektori esindajad.

OÜ ADM Interactive juht Riho Pihelpuu ütles, et seal saab natuke katsetada salapärasemaid kaitseväe projekte ja see on nende meeskonnale huvitav. Lisaks aga kuulatakse maad, milliseid nutikaid ajateenijaid võiks ise hiljem tööle värvata.

Pühapäeval lõppenud häkaton toimus juba kolmandat korda ja plaan on ürituste sarjaga jätkata. 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: