Raadiomaastikule on oodata uusi tegijaid

R2 kuulajate raadiod
R2 kuulajate raadiod Autor/allikas: R2 kuulaja

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) koostöös kultuuriministeeriumiga viib sel aastal läbi raadioteenuse osutamise tegevuslubade konkursi. Lisaks olemasolevate raadiote leviala paranemisele on raadiomaastikule oodata uusi tulijaid.

Raadioteenuse osutamise tegevuslubade konkurss toimub Eestis iga viie aasta tagant ning kokku antakse sel aastal välja 14 üleriigilist, 13 regionaalset ja üks rahvusvaheline raadioteenuse osutamise tegevusluba.

"Võrreldes varasemaga olukord paraneb: lisandumas on 20 uut sagedusala, mis annab võimaluse praeguse konkursiga laiendada mitmeid olemasolevaid levivõrke ja viia olemasolevaid raadiokanaleid suurema hulga publikuni. Uusi lubasid on raadiomaastikule ilmselt lisandumas - üks Tallinnasse soome- või inglisekeelsele kuulajaskonnale mõeldud raadioprogramm," rääkis ERR-ile kultuuriministeeriumi audiovisuaalnõunik Mati Kaalep.

Ta ütles, et lisaks on plaanis luua üks laiem võrk, mis on mõeldud pigem sõnasaadetele keskenduvale raadiole. "Seega on ilmselt oodata mõningaid uusi tulijaid, aga eelkõige on tähtis, et olemasolevate raadiote leviala ja teenuse osutamise võimekus paraneks," ütles Mati Kaalep.

Vastavalt meediateenuste seadusele on kultuuriministeeriumil õigus lubadele määrata kõrvaltingimusi, milleks on näiteks sõna- ja muusikasaadete osakaal programmis ja programmi keelenõue. Võimalike kõrvaltingimuste loetelu on esitatud meediateenuste seaduses.

"Ajalooliselt on kõrvaltingimuste seadmise põhjus see, et vabu sagedusi on enamasti vähem kui neid, kes sooviksid neil sagedustel raadioteenust osutada. Seetõttu ei saa turg päris vabalt nõudlust ja pakkumist kujundada, sest uutel tulijatel lihtsalt ei ole sagedust, kus oma teenust osutada," selgitas Kaalep.

Riik on sellest takistustest üle saamiseks Kaalepi sõnul proovinud kujundada võimalikult tasakaalustatud ja mitmekesist raadioteenuste osutamise turgu, mis ühelt poolt võtaks arvesse teenuseosutajate huvisid, aga teiselt poolt võimalikult palju raadiokuulajate omi.

"Kõrvaltingimused on kehtestatud ka praeguste raadioteenuse osutamise tegevuslubadele," märkis Kaalep.

TTJA-l on kavas konkurss välja kuulutada aprilli esimeses poolel, novembriks peavad Eestis raadiojaamad tegutsema juba uute lubade alustel. Konkursil peavad osalema ka tegevuse jätkamisest huvitatud raadiojaamad.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: