Põllumajanduse tippjuhi tiitli sai piimatootja Margus Muld

Äsja põllumajanduse tippjuhiks valitud piimatootja Margus Muld peab Eesti ja Euroopa tipptasemel väljalüpsi saavutamiseks oluliseks tootmise põhjalikku planeerimist ja eelarvestamist. Tiitel põllumajanduse tippjuht iseloomustab tema hinnangul päris täpselt ühe suure põllumajandusettevõtte juhi töö sisu.

44-aastane, loomaarsti haridusega Margus Muld on põllumajanduses töötanud 20 aastat. Kaks aastat tagasi sai ta aasta põllumehe tiitli, põllumajanduse tippjuhiks nimetamine on loogiline jätk mehele, keda kolleegid peavad uue põlvkonna põllumeheks ja suurepäraseks visionääriks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ega praegu lähevadki põllumajanduses, nagu igal pool mujalgi, firmad järjest suuremaks. Ja kuna meie sisendite ja väljundite hinnad sõltuvad kõik maailmaturu hindadest, siis on vaja kogu aeg jälgida maailmaturu hindasid ja võtta nende järgi siis otsuseid vastu," nentis Trigon Dairy Farming Estonia AS juhatuse liige Margus Muld.

Kaiu farmi keskmine toodang on 13 200 kilogrammi, Väätsal enam kui 12 000 ja Kärlas 11 000 või enam kilogrammi piima lüpsva lehma kohta aastas.

Muld ütles, et edu taga on farmitöötajad ja nende hoolealused, kuid väga tähtis on tootmise õige planeerimine ja plaanitäitmise jälgimine.

"Eriti kui maailmaturu hinnad muutuvad, teravilja hind või piima hind või siis ilm mängib vingerpussi. Tegelikult on vaja kogu aeg vaadata, milliseid otsuseid vastu võtta, et mitte miinust toota," rääkis Muld.

Margus Muld on tütre ja kahe poja isa, pühapäeval oli tal töö juures kaasas viieaastane Markus, kes tegi loomadega esimest tutvust.

Muld märkis, et kui tahad konkurentsis püsida, tuleb pidevalt areneda ja laieneda. See annab lisaefektiivsuse, kuigi piima hind pole kümnendi jooksul eriti muutunud.

"Teravili tõusis eelmisel aastal, 2018 teises pooles üle 30 protsendi võrreldes 2017. aastaga. Elektri hind on tõusnud, palgad on tõusnud. Kõik sisendite hinnad tõusevad, aga piima hind ei ole tõusnud. Ja et sellisest olukorrast üldse kuidagi väljapääsu otsida, ongi see võimalus, et laieneda," rääkis ta.

Paari aastaga suurendatakse Kaiu lüpsikarja poole võrra ja Väätsal kolmandiku jagu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: