Vaatlejad märkasid USA kaugpommitajaid, taas lendas üks ka Eesti kohal

{{1553536020000 | amCalendar}}
Foto: SWNS/Scanpix

Mitmed sõjalennukite liikumist jälgivad vaatlejad andsid esmaspäeval sotsiaalmeedias teada, et taas on märgata USA strateegiliste pommituslennukite tavapärasest suuremat aktiivsust Läänemere piirkonnas, sealhulgas Eesti kohal.

Kaht sõjalennukit Boeing B-52 Stratofortress märgati näiteks Läänemere lõunaosas. Üks lendas aga Eesti kohal, kusjuures selle lendu märgati ka Tallinnas. 

Sarnaseid tähelepanekuid tegid lennukivaatlejad ka nädal aega tagasi ja ka siis lendas üks kaugpommitaja Eesti kohal.

Kaitsevägi: B-52 harjutas Eesti õhuruumis koostööd õhutulejuhtidega

Kaitseväe peastaabi teatel harjutas Ameerika Ühendriikide strateegiline pommitaja B-52 Eesti õhuruumis koostööd õhutulejuhtidega ja sooritas seejärel lähenemisharjutuse Tallinna lennuväljale.

"Ühendriikide õhuväe pommituslennuk B-52 teostas Eesti õhuruumiga tutvumislennu, mille käigus viidi läbi ka õhutoetuse protseduuride harjutamine Tapa piirkonnas maastikul viibinud õhutulejuhtidega," ütles õhuväe staabi operatiivjaoskonna ülem kolonelleitnant Hardi Lämmergas.

Tema sõnul on B-52 saabumine Eesti õhuruumi selge märk Ühendriikide pühendumisest Eesti kaitsmisele ja tunnistus usaldusest nii meie kui ka Tapal teenivate NATO lahinggrupi kaitseväelaste vastu.

"Esmaspäevane koostööharjutus on järjekordne näide sellest, kui tihe on meie igapäevane koostöö oma liitlasriigi Eestiga," ütles Ameerika Ühendriikide saatkonna ajutine asjur Elizabeth Horst, kelle sõnul aitavad sellised harjutused õppida NATO liitlastel üksteise kaitsmist paremini toetama. 

Treeningu peamine eesmärk oli lennuüksuse koostöö harjutamine maaväe üksustega, kus olulist rolli kahe väeliigi integreerimisel etendavad õhutulejuhid, kes juhivad eesliinilt lahingulennukite rünnakuid vastase pihta. Samuti harjutas B-52 meeskond lähenemist Tallinna lennuväljale, peale mida lendas lennuk lääne suunas üle Tallinna.

Eelmise nädala teisipäeval kinnitasid USA õhujõud nelja kaugpommitaja treeninglendusid Euroopa õhuruumis, põhjendades seda vajadusega kinnitada liitlastele antud julgeolekutagatisi.

"Neli õhujõudude pommitajat B-52 Stratofortress startisid esmaspäeval Briti õhujõudude baasist Inglismaal Fairfordis ning lendasid erinevates kohtades Euroopas, sealhulgas Norra mere kohal, Läänemere ja Eesti kohal ning Vahemere ja Kreeka õhuruumis," teatasid Ameerika Ühendriikide õhujõud teisipäeval.

"Lendude eesmärk oli lennukimeeskondade tutvumine piirkonnaga ja USA pühendumuse demonstreerimine liitlastele ja partneritele oma relvajõudude globaalse rakendamise abil. USA strateegiline väejuhatus testib ja hindab regulaarselt oma strateegiliste võimekuste valmisolekut, et olla kindlad, et me suudame oma julgeolekulubadustest kinni pidada," lisas Euroopas ja Aafrikas paiknevate USA õhujõudude pressiteenistus.

Eestis sooritas B-52 treeninglennu koostöös NATO maapealse rünnakujuhtimismeeskonnaga. Kreeka kohal toimunud treeninglennul toimus õhus tankimine tankurlennukilt KC-135 Stratotanker.

Harjutuses osalenud kaugpommitajad on hetkel USA Euroopas paiknevate vägede käsutuses. Nende kodubaas on Louisianas paiknev Barksdale'i õhujõudude baas. Lennukid saabusid Fairfordi 14.-15. märtsil ning nende sealolek võimaldab harjutada baasi kasutamist USA õhujõudude ettenihutatud baasina Euroopas, teatasid Ühendriikide õhujõud.

USA strateegiliste pommitajate missioon tugevdab nende valmisolekut vastata igasugustele võimalikele kriisidele või väljakutsetele üle kogu maakera, rõhutasid USA õhujõud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: