USA kinnitas oma kaugpommitajate lendusid Euroopa kohal

USA kaugpommitaja B-52 Stratofortress maandumas 15. märtsil Briti õhujõudude baasis  Fairfordis
USA kaugpommitaja B-52 Stratofortress maandumas 15. märtsil Briti õhujõudude baasis Fairfordis Autor/allikas: Scanpix

USA õhujõud kinnitasid teisipäeval oma nelja kaugpommitaja treeninglendusid Euroopa õhuruumis, põhjendades seda vajadusega kinnitada liitlastele antud julgeolekutagatisi.

"Neli õhujõudude pommitajat B-52 Stratofortress startisid esmaspäeval Briti õhujõudude baasist Inglismaal Fairfordis ning lendasid erinevates kohtades Euroopas, sealhulgas Norra mere kohal, Läänemere ja Eesti kohal ning Vahemere ja Kreeka õhuruumis," teatasid Ameerika Ühendriikide õhujõud teisipäeval.

"Lendude eesmärk oli lennukimeeskondade tutvumine piirkonnaga ja USA pühendumuse demonstreerimine liitlastele ja partneritele oma relvajõudude globaalse rakendamise abil. USA strateegiline väejuhatus testib ja hindab regulaarselt oma strateegiliste võimekuste valmisolekut, et olla kindlad, et me suudame oma julgeolekulubadustest kinni pidada," lisas Euroopas ja Aafrikas paiknevate USA õhujõudude pressiteenistus.

Eestis sooritas B-52 treeninglennu koostöös NATO maapealse rünnakujuhtimismeeskonnaga. Kreeka kohal toimunud treeninglennul toimus õhus tankimine tankurlennukilt KC-135 Stratotanker.

Harjutuses osalenud kaugpommitajad on hetkel USA Euroopas paiknevate vägede käsutuses. Nende kodubaas on Louisianas paiknev Barksdale'i õhujõudude baas. Lennukid saabusid Fairfordi 14.-15. märtsil ning nende sealolek võimaldab harjutada baasi kasutamist USA õhujõudude ettenihutatud baasina Euroopas, teatasid Ühendriikide õhujõud.

USA strateegiliste pommitajate missioon tugevdab nende valmisolekut vastata igasugustele võimalikele kriisidele või väljakutsetele üle kogu maakera, rõhutasid USA õhujõud.

B-52 lende märkasid lennukijälgijad

Mitmed sõjalennukite liikumist jälgivad vaatlejad teatasid esmaspäeval sotsiaalmeedias, et Venemaa piiride lähistel on märgata USA sõjalennukite tavapärasest suuremat aktiivsust. Üht strateegilist pommituslennukit B-52 märgati ka Eesti kohal lendamas.

Pommituslennukeid Boeing B-52 Stratofortress märgati ka Barentsi mere kohal ja kaht Guami baasist saabunud pommitajat Kamtšatka juures.

Läänemere lõunaosas aga pälvis tähelepanu USA luurelennuk Boeing RC-135.

Business Insider kirjutas reedel, et Euroopasse suundus vähemalt kuus strateegilist pommituslennukit B-52.

Missiooni eesmärgina on mainitud koostöö harjutamist, kuid ekspertide hinnangul on tegu ka heidutusmeetmega ajal, mil pinged Venemaaga on kasvanud ning möödub viis aastat Krimmi annekteerimisest.

"Tegemist on regulaarse liitlastevahelise koostööga ning sellised lennud on eelnevalt kooskõlastatud. B-52 on Eesti õhuruumis lennanud ka varem ja lendab ka edaspidi," ütles Eesti õhuväe teavitusspetsialist Sigrid Paula Pukk ERR-ile kommentaariks.

Wikipedia andmeil on Boeing B-52 Stratofortress (eesti keeles 'stratosfäärikindlus') on USA õhujõudude (USAF) kaheksamootoriline strateegiline reaktiivpommituslennuk. Selle esmalend toimus 15. aprillil 1952. Kokku ehitati B-52 lennukeid 744, viimane B-52H väljus tehasest 26. oktoobril 1962. B-52 on olnud USAF-i relvastuses alates 1955. aastast. 2012. aastal oli 85 B-52 kasutuses ja üheksa varus. Lennuk suudab maksimaalselt kanda kuni 27,5 tonni relvi - pomme, miine, juhitavaid rakette, lõhkepeadega robotlennukeid.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: