USA kiirendab oma vägede liigutamise võimekust Euroopas

Eesti ja USA sõdurid alustasid Kirde-Eestis talveretke.
Eesti ja USA sõdurid alustasid Kirde-Eestis talveretke. Autor/allikas: mil.ee

Ameerika Ühendriikide relvajõud on uuesti kasutusele võtmas külma sõja aegset lähenemist, mille kohaselt pidid üksused olema valmis sisuliselt ilma ettevalmistusajata lahingupiirkonda suunduma.

USA relvajõud on uuesti kasutusele võtnud null-etteteatamisajaga mobilisatsioonistrateegia, et suuta võimalikus konfliktis Venemaaga tegutseda kiiremini, ettearvamatumalt ning lõppkokkuvõttes ohtlikumalt, kirjutab väljaanne businessinsider.com viitega Ühendriikide sõjaväelehele Stars and Stripes. Ettearvamatus ja suutlikkus vägesid kiiresti lahingupiirkonda saata peaks tagama USA-le ja selle liitlastele võime Venemaad üllatada.

Märtsi alguses said USA esimeses soomusdiviisi 2. brigaadi sõjaväelased teate Euroopasse saatmisest ning juba nädal hiljem olid nad teel Poolasse õppustele. "Me ei saanud mingit eelhoiatust," ütles brigaadi komandör, kolonel Chad Chalfont ajalehele Stars and Stripes.

Külma sõja ajal oli USA-l ja tema liitlastel Euroopas võimekus viivitamatuks mobilisatsiooniks Nõukogude Liidu agressiooni korral. Nõukogude Liidu lagunemise järel Lääne sõjaline võimekus ja valmisolek kahanesid märgatavalt.

Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare hõivamine Venemaa üksuste poolt oli USA-le ja selle liitlastele aga äratuskellaks ning juhid otsisid välja külma sõja aegsed tegevuskavad, kirjutas businessinsider.com. Kuid see on osutunud keeruliseks, kuna Euroopas asuvad USA üksused on näiteks avastanud, et õppuste vahel liikudes on nad eraldatud oma varustusest. Keegi ei taha soomusüksusi ilma soomuseta, märkis väljaanne.

Vajadust kiiremini ohupiirkonda jõudnud on rõhutanud ajalehele Washington Post ka USA Euroopa-vägede eelmine juhataja Ben Hodges, kirjutas businessinsider.com.

"Meie võimekus siirata lahinguvalmis üksuseid sõjapiirkonda koheselt on NATO toetamise sieuskohalt kriitilise tähtsusega," teatas USA Euroopas asuvate vägede juhatus viimase vägede liigutamise kommentaariks. Selline lähenemine saab USA kaitseministeeriumi plaanide kohaselt normiks. "Me hakkame nägema seda regulaarselt," ütles USA Euroopa-vägede asejuhataja, kindralmajor John Gronski ajalehele Stars and Stripes.

See saab olema ootamatu ükskõik millisele meie vastasele ükskõik kus ta ka asub. Ja see on hea meie julgeolekule. See tähendab ohjeldamist ja valmisolekut," ütles Gronski, kes lisas samas, et maaväed suudaksid siiski veelgi kiiremini reageerida.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: