X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Europarlamenti pürgiv Berlusconi tahab ühtsemat Euroopat

Silvio Berlusconi.
Silvio Berlusconi. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Itaalia ekspeaminister Silvio Berlusconi ütles nädalavahetusel, et kandideerib mais Euroopa Parlamenti, sest tahab võidelda ühtsema Euroopa Liidu eest, mis oleks ustav liidu asutajate visioonile.

Berlusconi (82) ütles laupäeval oma paremtsentristliku erakonna Forza Italia parteikongressil, et tahab Euroopa tagasipöördumist "asutajaisade projekti juurde, kes tahtsid palju ühtsemat Euroopat, millel oleks üks välis- ja üks kaitsepoliitika".

EL-i liikmesriikide sõjavägesid ühendades võiks Euroopast saada "maailma mastaabis sõjaline jõud", mis võiks istuda "koos teiste sõjaliste suurvõimudega laua taga," kus otsustatakse maailma saatus, sõnas kolmekordne Itaalia peaminister.

Berlusconi, kelle värvikat poliitilist karjääri on saatnud kohtuasjad, eraeluskandaalid, südameprobleemid ja poliitilised tagasilöögid, teatas plaanist europarlamenti kandideerida jaanuaris.

Itaalia kohus tühistas Berlusconi heale käitumisele viidates eelmisel aastal talle maksupettuse eest määratud viieaastase avalikus ametis töötamise keelu.

Ekspeaminister ütles laupäeval, et tahab "isegi vanas eas" töötada Euroopa muutmise nimel.

24.-26. mai europarlamendi valimised on kujunemas mõõduvõtuks EL-i meelsete peavooluerakondade ja euroskeptiliste jõududevahel. Viimastel aastatel on sellised erakonnad pääsenud Itaalias, Ungaris ja Poolas valitsusse ja kogunud toetust mitmes teises riigis.

Euroopa-vastased parteid süüdistavad Euroopa Liitu muu hulgas suutmatuses rakendada piisavalt meetmeid immigratsiooni ohjeldamiseks ning majanduse liberaliseerimises, mis on kahjustanud paljude Euroopa riikide tööstust.

Ka Berlusconi Forza Italia on viimastel aastatel kaotanud toetust vastavalt parem- ja vasakpopulismis süüdistatud Liigale ja Viie Tähe Liikumisele (M5S), mille koalitsioonivalitsus valitseb alates mullu juunist Itaaliat.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: