X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Berlusconi teatas, et tema partei Itaalia uue valitsuse poolt ei hääleta

Forza Italia juht ja Itaalia endine peaminister Silvio Berlusconi.
Forza Italia juht ja Itaalia endine peaminister Silvio Berlusconi. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Itaalia endine peaminister ja paremtsentristliku erakonna Forza Italia liider Silvio Berlusconi teatas neljapäeval, et tema partei saadikud hääletavad parlamendis Viie Tähe Liikumise (M5S) ja Liiga koalitsiooni valitsuse vastu.

Kui kahe populismis süüdistatud protestipartei plaanid valitsuskabineti koosseisu asjus õnnestuvad, siis võib juuraprofessor Giuseppe Conte juhitud valitsuse usaldushääletus parlamendis toimuda juba järgmisel nädalal, vahendas Reuters.

Forza Italia hääli pole valitsust moodustaval koalitsioonil iseenesest vaja, kuid Berlusconi avaldus on märkimisväärne eelkõige seetõttu, et enne valimisi kuulusid nii Forza Italia kui ka Liiga parempoolseid parteisid ühendavasse liitu, mis kogus kõige rohkem hääli, kuid mitte piisavalt, et saavutada parlamendienamust.

Forza Italia ja Liiga sõprus sai seega sisuliselt läbi, kui Liiga otsustas hoopis M5S-iga valitsust moodustama hakata. Üheks märtsikuiste valimiste üllatuseks oligi see, et parempoolse koalitsiooni sees ei kogunud kõige rohkem hääli mitte Berlusconi partei, vaid Matteo Salvini juhitud ja paremäärmusluses süüdistatud Liiga.

Kuigi Berlusconi andis varem Liigale Viie Tähe Liikumisega kõneluste alustamiseks heakskiidu, sest selleks ajaks polnud mingil muul moel õnnestunud riigis valitsevat poliitilist patiseisu ületada, teatas kunagine peaminister nüüd ikkagi, et tema erakond ei saa sellise valitsuskoalitsiooni poolt hääletada.

Berlusconi sõnul on uue valitsusprogrammi näol tegu "naiivse unistusteraamatuga". "Meil ei jää üle muud, kui kinnitada oma otsust hääletada usaldushääletusel vastu ning olla opositsioonis," nentis ta.

Samal ajal jätkab varasema poliitilise juhtimiskogemuseta Conte uue valitsuskabineti kokkupanekut.

Peaministriks pürgija kohtub enda sõnul kõigi parlamendifraktsioonidega, et oma plaane tutvustada ning M5S-i teatel on ebatõenäoline, et ta jõuaks ministrikandidaatide nimekirja president Sergio Mattarellale enne reede õhtut esitada.

Mattarella on andnud Contele kui peaministrile juba heakskiidu, kuid Itaalia põhiseaduse kohaselt peab ta enne usaldushääletust parlamendis kiitma heaks ka ministrikandidaadid.

Ministrite nimedega on Itaalia meedias palju spekuleeritud. üsna kindel on see valitsuses hakkavad ministriteks nii Liiga juht Salvini kui ka M5S-i juht Luigi Di Maio. Salvinist saab tõenäoliselt siseminister, et viia ellu oma migratsioonipoliitika karmistamise lubadusi, Di Maio omakorda võib saada tööhõiveministriks, et oma vaesuse vähendamise algatusega edasi liikuda.

Ka Salvini ja Conte pole varem valitsuses töötanud. Erinevalt M5S-ist on Liigal kui parteil siiski valitsuses töötamise kogemus olemas, sest partei oli omal ajal aastaid Berlusconi valitsustes koalitsioonipartneriks.

Väidetavalt on kõige problemaatilisemaks asjaoluks on see, et Salvini sooviks majandusministrina näha tuntud euroskeptikust majandusteadlast Paolo Savonat. Ning ka Di Maio on tema kandidatuuriga nõustunud.

81-aastane Savona on varem töötanud Itaalia keskpangas ning olnud varem ka ministriks, kuid näiteks käesoleval kuul ilmuvas raamatus nimetab Savona Itaalia liitumist eurotsooniga "ajalooliseks veaks" ning kutsub üles koostama "plaani B", kuidas eurotsoonist vajaduse korral võimalikult väheste kahjudega väljuda.

TAUST 

Itaalia presidendil on endiselt põhiseaduslik õigus valitsema pürgivatele erakondadele eitavalt vastata ning määrata ametisse hoopis ajutine tehnokraatlik valitsus.

See õigus tuleneb eelkõige asjaolust, et riigipea on Itaalias põhiseaduse ja rahvusvaheliste lepingute garant ning kui ta leiab, et mõned uue valitsuse plaanid on vastuolus põhiseaduse või Itaalia poolt võetud rahvusvaheliste kohustustega, siis on tal kohustus või vähemalt õigus plaanitavat valitsuskoalitsiooni tõkestada. Samas oleks see äärmiselt vastuoluline ja erakordne samm, varem on Itaalia president seda võimalust kasutanud vaid ühel korral, 1953. aastal.

Eelmisel nädalal avaldatud valitsusprogrammi kõige uuemas versioonis on Euroopa Liidu vastast retoorikat veelgi rohkem leebemaks muudetud. Enam ei kutsuta üles Euroopa Keskpanka Itaalia suurt riigivõlga kustutama ning nõudmisi EL-i otsustuspädevuse kärpimise teemal on vähendatud.

Selle asemel räägitakse sellest, et tuleks kaaluda, milliseid EL-i volitusi kaotada ja anda need tagasi liikmesriikide pädevusse. Samuti peaks koos Euroopa partneritega vaatama üle ühise majanduspoliitika reeglid.

Ka Venemaad puudutava retoorika puhul on tagasi tõmmatud. Endiselt nõutakse Venemaa-vastaste sanktsioonide kaotamist, kuid kadunud on varasemates versioonides esinenud sõna "koheselt". Samuti rõhutatakse, et Venemaa ei ole sõjaline oht, vaid partner.

Valitsusprogrammi asjus said nädalavahetusel oma arvamust avaldada ka kahe partei liikmed ning nemad on selle nüüdseks juba heaks kiitnud.

Investorid on mures, et M5S-i ja Liiga valitsus asub avalikke kulutusi järsult tõstma ja see kasvataks Itaalia niigi suurt riigivõlga. Tulevased valitsusparteid on aga kriitika tagasi lükanud ning öelnud, et kulutused on kavandatud mitme aasta peale ning et samuti on kavas viia ellu ka kärpeid. Muret turgudel oli aga eelmisel nädalal juba märgata.

Uuring: potentsiaalset valitsust toetab 60 protsenti valijatest

Ajalehe La Repubblica pühapäeval avaldatud uuringu kohaselt toetab M5S-i ja Liiga valitsust kuus itaallast kümnest.

Sama uuringu kohaselt toetab uute valimiste korraldamist veerand Itaalia valijatest.

Populaarseimaks poliitikuks on Salvini (toetus 52 protsenti), järgnevad Demokraatliku Partei ridadesse kuuluv senine peaminister Paolo Gentiloni (48%) ja Di Maio (42%).

Mõned valitsusprogrammi tähelepanuväärsemad ettepanekud:

* igale inimesele tuleks võimaldada nn kodanikupalka 780 eurot kuus;

* lühiajalised riiklikud võlakirjad, mille müügiga saaks seniseid võlgu maksta. Kriitikute sõnul on ettepaneku näol sisuliselt tegu paralleelse rahaga;

* eelmise valitsuse käibemaksuplaani tühistamine ja selle asendamine erinevate aktsiisitõusudega;

* 2011. aasta pensionireformi tühistamine, pensionile saaks minna, kui on töötatud ja sissemakseid tehtud 41 aastat;

* pankrotti läinud rahvuslik lennufirma Alitalia tuleb uuesti tööle saada;

* nii üksikisiku tulumaks kui ka ettevõtte tulumaks kaheastmeliseks - 15 protsenti ja 20 protsenti. Ehk vaesematele 15%, rikkamatele 20%;

* riigieelarve puudujäägi arvutamisel ei peaks enam arvestama investeeringuid;

* koos ülejäänud Euroopa Liidu riikidega tuleb muuta mitmeid EL-i majandust ja rahandust puudutavaid reegleid;

* kõik Venemaa-vastased sanktsioonid tuleb tühistada. Välispoliitika puhul on programmis selgitatud, et kuigi Atlandi-ülest liitu kinnitatakse ja USA-d peetakse priviligeeritud liitlaseks, siis tuleb olla avatud ka Venemaa suunal. Viimast ei käsitleta ohuna, vaid ka partnerina nii majanduses kui ka strateegilise vahendajana mitmetes piirkondlikes kriisides nagu Süüria, Liibüa ja Jeemen. Sellest tulenevalt tuleb Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonid kaotada;

* värske valitsusprogramm ei maini enam plaani, et Euroopa Keskpangalt tuleb nõuda umbes 250 miljardi euro suuruse võla kustutamist;

* samuti pole enam nimekirjas plaane, mis puudutavad eurotsoonist lahkumist või sellel teemal referendumi korraldamist.

Eurotsooni tulevik ja Venemaa mõju

Kahe äärmuslikus populismis süüdistatud erakonna valitsus Euroopa suuruselt kolmanda majandusega riigis võib analüütikute hinnangul tekitada mitmeid tõsiseid probleeme.

Esiteks on mõlemad parteid jaganud ohtralt lubadusi, mille täitmiseks läheks vaja oluliselt rohkem raha, miljardeid lisaeurosid.

Kuigi nii M5S kui ka Liiga on oma varasemaid Euroopa Liidu vastaseid seisukohti ja retoorikat leevendanud, soovivad nad endiselt mitmeid EL-i seniseid reegleid muuta või neid eirata, seda eriti rahanduspoliitikas. Ehk pikka aega on kardetud, et Itaalias võib vale juhtimise korral tekkida kunagisele Kreeka rahanduskriisile sarnane olukord ning Itaalia puhul oleks selle kriisi mõju ülejäänud Euroopale palju suurem.

Rahvusvahelises mõttes on tulevase Itaalia valitsuse koosseis oluline nii Euroopa Liidu tulevikku silmas pidades - tehtud on ju ka ähvardusi EL-ist välja astuda - kui ka NATO koostööd arvestades.

Olukord, kus valitsuskoalitsiooni moodustaksid Liiga ja Viie Tähe Liikumine, tähendab sisuliselt seda, et olulist NATO ja EL-i liikmesriiki juhiks valitsus, kus mõlemad osapooled, eriti paremäärmuslikuks peetud Liiga juht Salvini isiklikult, on paistnud silma äärmiselt Kremli-meelsete avaldustega.

Salvini on võtnud ägedalt sõna Venemaad puudutavate sanktsioonide vastu, külastanud korduvalt Venemaad ja kohtunud seal juhtivate võimupoliitikutega, sealhulgas president Vladimir Putini endaga, ning osalenud fotosessioonidel T-särgiga, millel on kujutatud Putin.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: