OTSE: europarlamendi juhtkandidaatide debatt

{{1557752400000 | amCalendar}}
Euroopa Parlamendi valimiste debatt toimub parlamendi täiskogu saalis Brüsselis.
Euroopa Parlamendi valimiste debatt toimub parlamendi täiskogu saalis Brüsselis. Autor/allikas: Euroopa Parlament

Portaal ERR.ee näitab kolmapäeval Euroopa Parlamenti kandideerivate üleeuroopaliste poliitiliste parteide juhtkandidaatide teledebatti. Debatt algab Eesti aja järgi kell 22.

Väitluses osalevad kuue poliitilise jõu niinimetatud Spitzenkandidat'id, kelle erakonnad on seadnud oma esindajaks Euroopa Komisjoni presidendi kohale.

Debatis löövad kaasa europarlamendi senise suurima fraktsiooni Euroopa Rahvapartei (EPP) poolt Manfred Weber, Sotsiaaldemokraatide ja demokraatide (S&D) fraktsiooni esikandidaat Frans Timmermans, Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) esikandidaat Jan Zahradil, Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu (ALDE) esindaja Margrethe Vestager, Roheliste / Euroopa Vabaliidu tippkandidaat Ska Keller ning Euroopa Vasakpartei kandidaat Nico Cué.

Väitlust juhivad kolm ajakirjanikku: Markus Preiss Saksamaalt telekanalist ARD, Emilie Tran Nguyen Prantsuse televisoonist ja Annastiina Heikkilä Soome ringhäälingust YLE, kelle ülesandeks jääb debati sisustamine sotsiaalmeediast laekuva infoga.

Väitlus peetakse peamiselt inglise keeles, kuid sakslane Weber kasutab osaliselt ka saksa keelt ning Cué räägib prantsuse keeles.

Poolteist tundi kestva debati kolm põhiteemat on "Euroopa - mida see sisaldab minu jaoks?", "Keskkond" ning "Meie väärtused ja maailm".

See on ainus debatt, milles osalevad kõik Euroopa Komisjoni presidendiks pürgivad esikandidaadid.

Euroopa Parlament soovib, et Euroopa Komisjoni presidendiks saaks enim hääli koguva fraktsiooni kandidaat, kuid mitte kõikide liikmesriikide valitsused ei ole sellega nõus. Komisjoni juhi nimetavad riikide valitsusjuhid Euroopa Ülemkogul kvalifitseeritud häälteenemusega, misjärel on europarlamendis vaja tema kinnitamiseks lihthäälteenamust.

Esikandidaatide protsessi kasutati esimest korda 2014. aastal, siis sai Euroopa Komisjoni presidendiks EPP esikandidaat Jean-Claude Juncker. Euroopa Komisjoni president võib selguda juuli lõpus, kui 26. mail valitud Euroopa Parlamendi uus koosseis peab oma teise plenaaristungi.

Debatti korraldab Euroopa Ringhäälingute Liit (EBU).

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: