Fotod: riigikogu avaistungile kogunevaid saadikuid ootasid meeleavaldajad

Neljapäeva ennelõunal kogunevad riigikogu uue koosseisu liikmed avaistungile. Saabuvaid saadikuid ootasid Toompea lossi ees platsil meeleavaldajad, kes soovisid parlamendiliikmetele meenutada vaba ja demokraatliku ühiskonna põhiväärtusi.

"Alustades koalitsioonikõnelusi EKRE-ga lubasid Keskerakond ja Isamaa oma käremeelsed tulevased partnerid taltsutada. Kolm viimast nädalat on näidanud, et hoopis EKRE on oma partneritele piltlikult öeldes kaabud silmini pähe tõmmanud. Seda näitlikustamaks kingime Keskerakonna ja Isamaa riigikogulastele kaabud," seisab meeleavaldajate teates.

Protesti korraldaja Maris Hellrand rääkis, et uue koalitsiooni loomist iseloomustab teadmatus tuleviku osas, hirm ja ebakindlus.

"Me tahame tulevastele koalitsioonipartneritele meelde tuletada demokraatia põhiväärtusi ja näidata, et meie arvates ikkagi on EKRE-l õnnestunud Isamaa ja Keskerakonna liikmetele või juhtidele kaabu silmini pähe tõmmata," ütles kodanikuaktivist Maris Hellrand "Aktuaalsele kaamerale".

"Väga konkreetselt tunnevad hirmu vähemusgrupid, sest selge on see, et me näeme, mis on juhtunud Ungaris ja Poolas sarnaste jõudude valitsusse tulemise tagajärjel. Nende gruppide hirm on põhjendatud. Tegelikult laiemalt ühiskonnas on see põhjendatud sellega, et seda koalitsiooni ei juhi enam mingisugused arusaadavad väärtused," sõnas Hellrand.

Hellrand lisas, et loodava võimuliidu poliitika põhineb loosungitel, mis on üheltpoolt ärritavad ja räuskavad või teisalt ümarad.

Lugedes kodanikualgatuse "Kõigi Eesti" sõnumit, kommenteeris filmitegija Ken Saan, et inimesed on hakanud tasahaaval kartma mõelda teistmoodi ja, et hiiliv hirm sandistab vabaduse. Ken Saan rääkis, kuidas ta hiljuti Poolas ja Ungaris käies avastas mitmeid paralleele.

"Vabadus ei saa õitseda, kui me seda kõik ei hoia. seda peab kaitsema. Eestis rünnatakse täna vabadust, igasugu vabadust," ütles Saan.

"Üks intervjueeritav ütles väga hästi Poolas, et neid keedetakse nagu konnasid seal, madalal temperatuuril. Õrnalt pannakse juurde, keeratakse, kuumust juurde, siis konn ei hüppa välja," lisas ta.

Ettevõtja Martin Villig lisas, et iga inimene saab meelt avaldades näidata, millist riiki ta tahab. "Kõigi Eesti" jagas saadikutele Rootsi teadlase Hans Roslingi raamatut "Faktitäius", et Riigikogu liikmetel mõistaks, kui tähtis on enne otsuste tegemist andmetesse süveneda. Riigikogu ukse ees lamasid aga kliimaaktivistid, meenutamaks, et Riigikogul tuleb teha õigeid otsuseid Eesti inimeste heaolu tagamiseks.

Meeleavalduse korraldamise taga olid osaliselt liikumisega Kõigi Eesti seotud inimesed, kaabude aktsiooni taga oli kodanikualgatus "Jah vabadusele, ei valedele".

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: