Ratas: kui vaja, olen valmis kevadperioodil tegema negatiivse eelarve

Jüri Ratas
Jüri Ratas Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas ütles neljapäeva hommikul ERR-ile antud usutluses, et on valmis tegema juba kevadperioodil negatiivse eelarve, kui rahandusministeeriumi kevadprognoos peaks osutuma pessimistlikuks. Postimehes avaldatud ministrikohtade jaotust kommenteerides ütles Ratas, et tema ei tea, et ministrikohad selliselt jaotuks.

Kas koalitsioonilepe on sisuliselt valmis?

Koalitsioonilepe on peaaegu lõpuni vaieldud, aga me vajame suhtluseks veel tänast ja homset päeva ning siis peavad oma sõna ütlema kolme erakonna volikogud laupäeval.

Neljapäeval avaldatakse rahandusministeeriumi kevadprognoos. Ja nii palju, kui on teada, ei tule see väga optimistlik. Kas eelarvet tuleb hakata kärpima juba sel aastal?

Tõsi on see, et eelmise aasta kaks viimast kuud, nii laekumised kui ka eelarve kulutused näiteks vanemahüvitisele, pensionile, aga ka teatavad kulutused investeeringutele, ei olnud prognoosituga sarnased. Mis tähendab, et eelmise aasta miinus oli suurem, kui see oli planeeritud.

Ja kui on vaja, siis olen mina valmis kevadperioodil tegema negatiivset eelarvet. Aga võib juhtuda nii, et kui prognoos on teada, siis neid muudatusi võib saada teha ka sügisel, kui nii või teisiti on selle aasta eelarve muudatus riigikogus.

Kas see tähendab, et uues koalitsioonileppes on paljud valimislubadused kärbitud kujul, sest raha nende jaoks lihtsalt ei ole?

Seda ma ütlen küll, et konsultatsioonides on kõik kolm erakonda võtnud väga tõsiselt ka eelarve võimalusi. Ja üks on selge, kui ei ole eelarve võimalusi järgnevaks või ülejärgnevaks aastaks, siis ei ole me neid ka välja lubanud.

Neljapäevases Postimehes on avaldatud ministrikohtade jaotus. Kui palju see tõele vastab?

Ma lugesin ka seda nimekirja võimalikest ministritest. Mina ei tea, et ministrikohad selliselt jaotuksid. Aga samas ei julge ma Postimehega tugevasse vaidlusesse minna.

Aga ministrikohad said kolmapäeval ära jaotatud?

Nagu ma ütlesin, koalitsiooni konsultatsioonid jätkuvad veel täna ja homme. Ja nii kaua, kui konsultatsioonid jätkuvad, ei ole midagi ka lõplikult kokku lepitud.

Kas see on kokku lepitud, et täna valitava riigikogu juhatuse üks asespiikri koht läheb Isamaale, mitte Keskerakonnale?

Seda hakkab minu erakond arutama täna hommikul juhatuse koosolekul (kell 8 - toim).

See ei ole siis kindel, et Isamaa saab selle?

Eks veel täna hommikul toimuvad teatud suhtlused ja konsultatsioonid. Ja loomulikult loodav koalitsioon peab olema valmis toetama nii riigikogu esimehe kui ka riigikogu esimese aseesimehe kandidaate.

Kas Siim Kallase kandidatuuri Keskerakonna fraktsiooni liikmed toetavad riigikogu aseesimehe kohale?

Keskerakonna fraktsiooni liikmed toetavad loodava koalitsiooni kandidaati esimesele aseesimehe kohale.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: