Terviseamet leidis kolmest Peipsiääre valla puurkaevust arseeni

Veeklaas
Veeklaas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Terviseamet ja keskkonnainspektsioon tuvastasid kolme Tartumaa Peipsiääre valla puurkaevu joogivees lubatust kõrgema arseenisisalduse, kinnistu omanikke on leiust teavitatud ning arseeni sattumine joogivette on selgitamisel.

Kauda külas asuvast puurkaevust võetud proovi kohaselt on vee arseenisisaldus 25 µg/l*, mis ületab 15 µg/l võrra lubatud piirnormi. Lisaks võttis keskkonnainspektsioon terviseameti soovil proovi kahest lähedalasuvast Ätte ja Undi külas asuvast puurkaevust. Mõlema proovi analüüsid näitasid lubatust kõrgemat arseenitaset suurusjärgus 25 µg/l* ja 26 µg/l.

Piirnormi ületava joogivee leviala suuruse määramiseks võtab terviseameti lõuna regioon veeproovid ka Varamõisa, Vara ja Koosa puurkaevudest. Lähikonnas asuva Tammistu puurkaevu arseenisisaldust mõõdeti eelmise aasta lõpus, mil see ei ületanud piirväärtust.

Terviseamet on arseenisisalduse piirnormi ületavate puurkaevude veetarbijaid olukorrast teavitanud, sellist vett ei tohi kasutada joogiks ega toidu valmistamiseks. Madalas kontsentratsioonis ehk koguses 25μg/l ei põhjusta arseen ägedat mürgistust.

Aastatepikkusel normist kõrgema arseenisisaldusega igapäevase joogivee tarbimine suurendab kopsu-, põie- ja neeruvähki haigestumise riski, samuti on suurem tõenäosus spetsiifiliste naha kahjustuste tekkeks.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: